Published On: 6 Prill, 2016

Boiken Abazi mbetet në Shqipëri

  • Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se Komisioni për Ankesa për të Huajt e ka refuzuar ankesën që ka bërë anëtari i kësaj lëvizjeje, Boiken Abazi, në lidhje me dëbimin e tij nga Kosova në Shqipëri. “Përshtypjet tona se ky proces që prej fillimit e deri në fund ka qenë tërësisht politik, vetëm sa u konfirmuan nga vendimi skandaloz i këtij Komisioni” thuhet në një njoftim për media të Vetëvendosjes. Boiken Abazi, shtetas i Shqipërisë, u arrestua nga Policia e Kosovës më 16 mars, për tu larguar më pastaj jashtë kufijve të Kosovës.

Lexoni më poshtë njoftimin e plotë të Vetëvendosjes:

Sot, përmes një dokumenti të mbushur përplot me gabime drejtshkrimore, logjike, proceduriale e ligjore, Komisioni për Ankesa për të Huajt e ka refuzuar ankesën që ka bërë z. Boiken Abazi, në lidhje me dëbimin e tij të kundërligjshëm. Përshtypjet tona se ky proces që prej fillimit e deri në fund ka qenë tërësisht politik, vetëm sa u konfirmuan nga vendimi skandaloz i këtij Komisioni.

Ky komision qeveritar i përbërë me përfaqësim ndërministror, vetëm sa e vërteton kontrollin politik dhe strukturor që kjo qeveri ia bën sistemit të drejtësisë në vend. Me masat arbitrare e të paligjshme, për dëbim e për ostracizëm ndaj aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Boiken Abazit, kjo qeveri po sillet njësoj sikur qeveritë absolutiste të mesjetës së errët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...