Published On: 10 Prill, 2016

Bogujevci nuk pranon dëmshpërblimin e Serbisë për 16 anëtarët e vrarë (Video)

Vrasjen e shqiptarëve nga Podujeva, një Gjykatë serbe vendosi ta kompensojë me para. Por, e mbijetuara e masakrës së familjes Bogujevci, Saranda, i ka thënë Klan Kosovës se nuk po e pranon dëmshpërblimin prej 210 mijë euro sa e obligon Gjykata të paguajë shtetin e Serbisë për vrasjen e 16 civilëve, kryesisht gra e fëmijë.

Për këtë krim janë dënuar gjashtë ish-pjesëtarë të njësitit Shkorpionët të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë.

 Në disa procese gjyqësore që u mbajtën në Beograd ndaj atyre që kryen vrasjet më 28 mars të vitit 1999, mori pjesë edhe Saranda, të cilës ia vranë gjyshen, nënën, dy vëllezërit e familjarë të tjerë.
Në këto procese gjyqësore ajo thotë se nuk është ndihmuar nga institucionet kosovare dhe për këtë arsye është e zhgënjyer. /Klan Kosova/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...