Published On: 13 Tetor, 2016

Bob Dylan e fiton Çmimin Nobel për Letërsi

Këngëtari me famë botërore, Bob Dylan ka fituar Çmimin Nobel për Letërsi.

Bob Dylan e ka fituar Nobelin, për shkak se ka krijuar shprehje të reja poetike brenda këngës madhështore tradicionale amerikane, shkruan CNN, transmeton Gazeta Express.

Këngëtari amerikan njihet në mbarë botën për tekstet e këngëve që i ka krijuar, por edhe për muzikën e tyre.

Legjenda e muzikës, 75-vjeçari, ka lindur në Minesota në vitin 1941. Karrierën e tij muzikore e filloi në vitin 1958, kështu, duke luajtur në lokalet e Minesotas.

Puna e tij u bë e njohur në vitin 1960. Kënga si “The Times They are A-Changin”, u bë himn i antiluftës dhe lëvizjeve të të drejtave civile. /GazetaExpress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...