Published On: 27 Prill, 2016

Bllaca: Azem Syla nuk po akuzohet vetëm nga unë

 

 12 Qershor 2012

Edhe të hënën ka vazhduar procesi gjyqësor i rastit “Bllaca 2”, në të cilën seancë u mor në pyetje babai i dëshmitarit bashkëpunues të prokurorisë, Nazim Bllacës, Idrizit, i cili është përgjigjur në pyetjet e mbrojtësve të të akuzuarve. Ai ka thënë se e njeh shokun e Nazimit, Dritonin, i cili ka qenë në shtëpinë e tij dhe, sipas tij, ka përdorur fjalë të rënda. “Kam qenë në fshatin Torinë. Ilaz Rrahmanin e Remzi Hajdarin nuk i njoh, e as Remzi Ilazin nuk e njoh. Nuk e di nëse djemtë e mi kanë ndërruar apo shitur diçka në fshatin Torinë”, ka thënë ai.

I pyetur nga mbrojtësit, Bllaca ka thënë se nuk e ka parë Hyzri Ramën që i ka marrë të hollat për ta vrarë Nazimin , por se ai i ka thënë se i ka marrë 4000 euro edhe 96.000 ka mbetur që t’i marrë.“Unë të gjitha deklaratat i kam dhënë në oborrin e shtëpisë, nuk kam dhënë deklarata në EULEX. Nëse kam dhënë deklaratë në EULEX, unë ulem në vend të Shaban Sylës”, është shprehur Idriz Bllaca, i cili u ballafaqua me një deklaratë të dhënë në EULEX, e cila nuk ishte e nënshkruar, e për çka më pas u sqarua, duke e pranuar se ka dhënë deklaratë edhe në objektin e organeve të hetuesisë së EULEX-it, “Alfa Bravo”. “Djali im pas lufte ka qenë arsimtar në shkollë. Nuk e di a është marrë edhe me veprimtari të tjera. Nuk ka ndodh që dali im të mungojë dy vjet në shtëpi”, është shprehur Idriz Bllaca, duke përgënjeshtruar deklaratën e të bijve, Nazimit e Osmanit, se Nazim Bllaca ka qëndruar dy vjet jashtë territorit të Kosovës.“Ai ka qenë në banesë në Prishtinë. Disa muaj ka munguar. Pas kthimit ka qëndruar edhe te Hyzriu. Ai pas vitit 2001 ka qenë i ndarë prej meje”, tha babai i Nazim Bllacës. Ai më tej ka folur edhe për porosinë, që sipas tij Azem Bllaca i ka dhënë familjes, i shtyrë nga Fahredin Gashi.“E kam një porosi nga Faruku se nëse shkoj unë në burg edhe ju idrizovitë do të burgoseni”, ka shpjeguar ai.

Idriz Bllaca ka thënë se në vitin 2010 kanë ardhur disa persona në shtëpinë e tij. “Shpresimi Dritoni, Sherif Salihu, Asllan Bllaca (emër ky që për herë të parë përmendet nga babai i Nazimit) dhe i ketë thënë Driton Hajdari se nëse Shpresimi ma nguc Nazimin, nuk do të ketë vend në Kosovë”, është shprehur dëshmitari Bllaca. I pyetur nga i akuzuari Uka se a i kujtohet që ia kishte kërkuar këtij të fundit 400.000 euro për ta bërë përkthimin e tokës së Farukut, dëshmitari tha se nuk i kujtohet. Ndonëse me ca deklarata të kundërta me ato të seancës së kaluar përmbyllet dhënia e dëshmisë së Idriz Bllacës për të nisur rrëfimin e tij, Metush Jusufi, i cili me kërkesë të Shpresim Ukës për ta njoftuar gjykatën në lidhje me një porosi që e kishte marrë një ditë më parë nga dëshmitarët Sylejman Tërshana e Metush Sadiku, këtë të fundit për pak minuta e largon trupi gjykues nga salla e gjykimit. “Z. kryetar, desha t’u njoftoj se derisa në orët e pasdites së djeshme kam qenë duke qëndruar vetëm në shtëpi dhe ka ardhur një person i quajtur Shemsi Berisha, nga fshati Konushevc. Unë i thashë se jam nën masa të arrestit shtëpiak dhe se kontakti më ndalohet me persona, me vendim të gjykatës, ai duke dalë nga oborri më tha: “E kam një porosi për ty nga Sylejman Tërshana e Metush Jusufi, të cilët më kanë thënë se po na i dhe sonte 8000 euro flasim mirë nesër në gjykatë, duke e thënë të vërtetën. Unë i thashë Konushevcit se asnjë cent s’kam për t’ua dhënë, flisni të vërtetën në gjyq. Gjykata është ajo e cila do të vendosë. Ne shihemi në gjykatë”, është shprehur Shpresim Uka.

Më pas dëshmitari i prokurorisë, Metush Jusufi, u soll sërish në bankën e dëshmitarëve, duke u përgjigjur në pyetjet e prokurorisë, e cila edhe e kishte propozuar këtë dëshmitar.“Më 2011 kam dhënë një deklaratë në EULEX. Deklaratën e kam dhënë, sepse kam pas atentat nga të pandehurit, ndonëse nuk janë këtu edhe të tjerët. Më 2010 Fahredin Gashi e Sadik Abazi më kanë takuar për të më porositur që të ndikojë në familjen Bllaca për të thënë ata se Nazim Bllaca është i çmendur dhe për këtë më kanë ofruar 3500 euro. 10.000 mijë euro më kanë ofruar për Agron Goranin, pasi ky i fundit e ka dajë Nazimin.

Bllaca ka qene aktiv edhe ne Facebook, ku pas 372 pyetjeve te Murat Jasharit vëllau i komandantit Ismet Jasharit -Kumanova drejtuar deputetit dhe nenkryetarit te PDK-se, ka shkruar: “Azem Syla nuk po akuzohet vetëm nga unë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...