Published On: 19 Shtator, 2016

Blici i Beogradit: Serbia ia jep në pronësi kodin telefonik Kosovës

Rund i ri i bisedimeve ndërmjet Prishtinës e Beogradi është caktuar më 26 shtator, transmeton Koha.net.

Në rend të ditës, njofton “Blic” i Beogradit, është telekomunikacionin.

Siç i citon kjo gazetë fjalët e drejtorit të Zyrës për Kosovën Marko Gjuriq, me marrëveshjen për telekomunikacionin të arritur më 25 gusht të vitit të shkuar, është paraparë që Serbia të kërkojë kodin telefonik për Kosovën, që si pronë të Serbisë do t’i japë në shfrytëzim Prishtinës dhe që Telekomit të Serbisë t’i mundësohet që pa pengesë të afarojë në territorin e Kosovës.

Lidhur me tabelat, Gjuriq ka thënë se Beogradi kishte bërë gabim katastrofik në vitin 2011, me të cilin ishte paraparë suspendimi i tabelave serbe dhe zëvendësimi me tabelat neutrale me regjistrimin KS ose me tabelat RKS.

“Prishtina me atë marrëveshje ka pasur të drejtë të fillojë së hequri tabelat nga 1 nëntori i sivjetmë e tani është mundësuar që qytetarët edhe më tej të hyjnë në krahinën tonë jugore, por tabelat duhet të mbulohen me ngjitëse të bardhë. Kemi shpëtuar atë që mund të shpëtohet”, tha ai.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  ( CIGANSKA POSLA ) …e qe ne perkthim i bie , PUNE CIGANESH.
  Po kure ka pase Serbia e leckamanit Gjuriqit dicka me i dhene dikujt.Vetem ka marre ,ka grabit e ka vjedhe dhe ate vete shteti serb eshte marre me keto veprime te ulta . Shteti i Serbise ka linde ne plackitje ,grabitje ,uzurpime, tjetersime e vjedhje kurse sot ,sot sipas Gjuriqit , po del se serbia ia ” paska dhene ” Kosoves kodin telefonik, kod i cili ligjerisht i ka takuar Kosoves si njisi e barabarte e federates se dikurshme jugosllave por qe pellimisht Serbia ia uzurpoi dhe pamundesoi qe kete kod ( 00383 ) Kosova ta gezoje para 17 vitesh …dhe sot ,sot qarrapani Gjuriq dele me paturpesi dhe jepe deklarata idioteske .
  Por ,kryesore edhte qe shteti i qarrapanit Gjuriq filloi ti ketheje Kosoves dhe , do te jape edhe shume gjera tjera,edhe shmcka do te jete e detyruar ti ktheje te gjitha qe shqiptareve ua kishte marra gjate shkll.te 20-te…te gjitha deri me cm.e fundit katror te teritorit shqiptar dhe metelikun e fundit kurse pederasti Gjuriq ne te dele para kamerave dhe cdo humbje ne ta shpalle si fitore…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...