Published On: 24 Maj, 2016
Bota |

Blair kërkon luftë tokësore kundër Shtetit islamik

Ish –kryeministri britanik Tony Blair thotë se ndaj Shtetit islamik nuk mund të ketë fitore po qe se forcat tokësore nuk nisen në luftë të vërtetë kundër xhihadistëve.

Ish-lideri i laburistëve këto mendim i shfaqi në Westminstre duke thirrur për pjesëmarrje më serioze të ushtrisë në konflikt me ç’rast tha se me grupin terrorist asgjë nuk ka përfunduar dhe se ai ”do të vijë këtu për të na sulmuar“.

“Nuk ka mënyrë për fitore ndaj atyre njerëzve nëse nuk zhvillohen luftime në tokë. Sulmet ajrore nuk do ta mundin Shtetin islamik, duhet të përballem me të në tokë. Kjo nuk do të thotë se ushtarët britanikë do të shkojë atje“, ka thënë Blair, njofton AP, transmeton Koha.net.

Ai ka shtuar se vendosja e një numri të vogël ushtrish do të bënte një dallim të madh në këtë luftë .
“Forcat e Armatosura të Amerikës, të Britanisë së Madhe, të Francës dhe shteteve të tjera të mëdha kanë përvojë e mundësi që të përballen me xhihadistët, e nëse këto forca i përdorim për mbështetje ndaj forcave vendore, atëherë vetëm duhet të vendosim se cili është qëllimi ynë. A është qëllimi ynë ta mundim armikun?”
“Po, është përgjigja ime për këtë”, ka theksuar Blair.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...