Published On: 22 Mars, 2016

Biznesmeni Ndue Ftoni, drejt diplomacisë publike

me lul bashen

Z.Ndue Ftoni me kryetarin e PD-së Lulzim Basha

me mark gjoninNdue Ftoni2

Z.Ndue Ftoni me asamblistin e Nju Jorkut, Mark Gjoni

Ndue Ftoni me Ramazan Çekan dhe Ekrem Bardhen

Në shtëpinë e Legjendës së Botës shqiptaro-amerikane, Konsullin e Nderit të Shqipërisë në Michigan z.Ekrem Bardha me biznesmenin e shquar nga Shkodra z.Ndue Ftoni.

Agim Vuniqi

Dalëngadalë afaristi me nam i Michiganit, z. Ndue Ftoni po spostohet tek ujërat e diplomacisë publike, duke shtrirë ndikimin medial përtej “Coney Island”, aty ku fillonte dhe përfundonte angazhimi…
Këtë më së miri e kuptoi filantropi dukagjinas “Berluskoni i Dukagjinit”, Ndue Ftoni. Ai përndryshe është një njeri i hapur, i cili është ombrellë e shumë aktiviteteve kulturore në Michigan, dora e tij e vogël si ajo e Trumpit prek të gjitha shtresat, atë afariste, kulturore dhe tash së fundi mediale. Ai ka filluar të kuptojë gjithnjë e më shumë ndikimin e fuqisë së shtatë, përtej kufijve provincial.
Modestia e tij dhe buzëqeshja karizmatike të bëjnë për vete posa të takohesh me këtë njeri, i cili është edhe virtuoz i instrumenteve folklorike, por edhe sajues i teksteve aty për aty, që ua shton bukurine ndejave-ahengjeve, që shpesh dinë ti shtrojë për miqtë e tij, që janë të shumtë, sepse ai din si të afrojë dhe të nderojë, ai është i kujdesshëm… prandaj nuk mungon respekti për të edhe në qarqet përtej kufijëve të “Coney Island” dhe senduiçëve të shijshëm McDonalds … Respekt!
Only through development of mutual respect, and in spirit of truth can friendship come about. By these means it’s possible to move human minds, but never by force (Dalai Lama, Tibet, 1935).

ndueftoniNdue Ftoni3
Këtu në zyrën e punës në “Ftoni”, imperial haus.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...