Published On: 9 Maj, 2016

Binomi Thaçi- Veseli

Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, sikurse disa politikanë të tjerë, ka uruar qytetarët me rastin e Ditës e Evropës. Mirëpo, ajo që bie në sy në urimin e tij, është kopjimi që presidenti ia ka bërë Kryetarit të ri të PDK-së, Kadri Veseli, shkruan GazetaBlic.

Thaçi, i cili fjalët uruese i ka shkruar fiks një orë pas Veselit, ka vendosur që shkrimin e tij ta nisë me shembullin e ministrit të jashtëm të Francës-Robert Schuman, pikërisht ashtu si veproi Kadri Veseli.

Po ashtu, ai ka përdorur idenë e njëjtë me kryetarin e ri të PDK-së, duke thënë se kjo deklaratë ka shpërbyer si themeli i projektit ndërkombëtar, ndonëse e ka modifikuar dhe tkurrur fjalinë.

 “Në këtë ditë, në vitin 1950 Robert Schuman, Ministri i Jashtëm i Francës, dha atë që sot e njohim si Deklarata e Schuman, me të cilën janë vënë themelet e projektit më të suksesshëm ndërkombëtar”, ka shkruar Thaçi në fillim të urimit të tij.

Ndërsa, fjalët e Veselit janë shkruar si më poshtë:

“Sot është dita e Evropës që përkujton deklaratën historike të Robert Schuman 66 vite më parë ku shpalosi së pari idenë largpamëse të krijimit të institucioneve ndër-shtetërore mes vendeve që vetëm pak vite më herët kishin bërë kundër njëri-tjetrit luftën më të madhe që ka njohur njerëzimi. Ajo deklaratë shërbeu si vendosja e gurit të themelit..”, ka shkruar Veseli në fillim të fjalimit.

Në vazhdim mund t’i gjeni të plota shënimet e dy figurave politike:

 

kkkkk

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...