Published On: 27 Janar, 2016

Bima magjike që po mban në këmbë Fidel Kastron

Shëndeti i Fidel Kastros është ende mister, por duket se nuk është edhe aq i fshehtë sekreti “natyror” që qëndron pas trajtimit të tij: Moringa oleifera. Me gjetha të gjelbërta smeraldi dhe lule të bardha, një aromë të kujton asparagun dhe një lartësi deri në dhjetë metra, ajo është një bimë e njohur edhe si “pema e mrekullive” ose “pema e jetës”. Ajo i takon familjes Moringaceae dhe rritet në Indi dhe rrëzë Himalajave, por është rritur më së shumti në rajonet tropikale dhe ekuatoriale të planetit, veçanërisht në Etiopi, Filipine dhe Sudan. Amerika e Jugut ndodhet në Kubë, në Republikën Domenikane, Paraguai dhe Argjentinë.

Fidel Kastro ka një plantacion privat nga e cila merret bima e mrekullive, aq sa disa thonë se ai është plot gjallëri, pavarëisht se në moshën 89-vjeçarë, i ëhstë nënshtruar disa operacioneve, për një kancer të mundshëm në stomak, që më pas u mohua. Janë konkretisht gjethete e kësaj bime ato që konsiderohen si të mrekullueshme, dhe si një një eliksir i jetëgjatësisë. “Moringa, me origjinë nga India, është e vetmja bimë që ka çdo lloj aminoacidesh. Me menaxhimin e duhur, prodhimi i gjetheve mund të tejkalojë 300 ton për hektar në vit. Ajo ka dhjetra veti medicinale,” tha Fideli. “Efektet e sajj në sistemin e tretjes janë shumë të mira, si me të gjitha bimët, përveç proteinave të saj të kualitetit të lartë, por nuk duhet të tejkalojnë 30 gram në ditë. Unë e di se disa njerëz e konsumojnë më shumë në formën e çajit, ose të pluhurit, me rezultate të shkëlqyera në sajë të cilësive të saj qetësuese, që janë të dobishme për të fjetur”, ka thënë lideri kuban, i cili mendon se ajo mund të jetë vendimtare edhe për mosushqimin.

Kuba është duke investuar shumë te Moringa, me hektarë të tëra të mbjella dhe një bashkëpunim me Kinën nëpërmjet kërkimeve studimore në Yunnan dhe në Havanë. “Mostrat e farërave të varieteteve të ndryshme iu dhanë për studim instituteve kërkimore bujqësore në vendin tonë. Ne së shpejti do të dimë potencialin e plotë të kësaj bime.” Instituti i bioteknologjisë kubane, i njohur për kërkimin e tij në fushën e inovacionit mjekësor, ka zhvilluar vaksinat e tjera anti-kancer që mund të vihen së shpejti në dispozicion edhe në Shtetet e Bashkuara pas heqjes së embargos.

Nga Moringa mund ta hahen frutat, gjethet dhe lulet, aq sa ajo është përfshirë në recetën vegane dhe vetitë e saj të dobishme janë me të vërtetë të shumta: ajo është e pasur me substanca me veti antioksideuese dhe anti-inflamatore që e bëjnë efektive në mbrojtjen e sistemit imunitar, për të nxitur një qarkullim të mirë dhe një tretje të shëndetshme, balancon metabolizmin, rregullon nivelet e hormoneve, trajton aknet dhe siguron një lëkurë të butë.

FAO thotë se është e pasur me proteina, vitamina A, B, C dhe minerale, mund të përdoret si ekuivalent i spinaqit, sepse gjethet përmbajnë kalcium dhe hekur.

Moringa, la pianta "magica" promossa dalla Fao{}

Moringa, la pianta "magica" promossa dalla Fao

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...