Published On: 12 Shkurt, 2016

Billd, horror nga Hashim Thaçi, trafikant organesh nga Nigeria në Europë…

 

Vetëm gjykata speciale apo siç e quan Billd, një gjykatë holandeze do ta zbardhë të vërtetën nëse Hashim Thaçi është i përzier në trafikim të organeve…

Edhe një akuzë e re është bërë në mediat gjermane, kësaj here vjen nga Billd, e cila e quan horror nga Hashim Thaçi, zëvendëskryeministri i Kosovës, që tashmë po akuzohet për trafik organesh njerëzore, jo më gjatë luftë por në vite të tëra pas luftës. Edhe Bild citon se ai akuzohet për trafikim organesh dhe i lidhur me guvernatori i shtetit nigerian Imo, Rochas Okorocha.

Edhe agjencia e lajmeve gjermane DPA, e ka cilësuar kryediplomatin e Kosovës Hashim Thaçin si të dyshuarin kryesor në tregtinë ndërkombëtare me organe. Por dyshimet për këtë tregti tani lidhen me Afrikë.

Kjo agjenci e lajmeve e cilëson Thaçin si një prej politikanëve më të dyshimtë në Evropën Juglindore.

Dëshmitari kryesor për çështjen e tregtive ndërkombëtare me organe përmendet mjeku nga Nigeria, Philip Njemanze.

Sipas Njemanze, guvernatori i shtetit nigerian Imo, Rochas Okorocha, ka disa vite që ka hapur disa spitale ku kryhen akte kriminale kështu duke u hequr organet në mënyrë jo të ligjshme. Ai si ndërmejtësues të Okorocha përmend Thaçin i cili sipas tij ndihmon shitjen e organeve në Evropë. DPA njofton se Prokuroria serbe ka në plan që të dërgojë një kërkesë në Nigeri në mënyrë që të merr ndihmë juridike.

Sipas kësaj agjencie të lajmeve kjo akuzë ka një bazë ligjore, duke e lidhur kështu me themelimin e Gjykatës Speciale.

Trafiku i organeve është kryefjala e momentit në Nigeri. Guvernatori i këtij shteti, Imo Rochas Okorocha, është akuzuar se ka bashkëpunuar me Kosovën, Turqinë, Kroacinë e disa vende të tjera për trafikim të organeve të njerëzve. Një mjek praktikant i dëmtuar ka pretenduar se udhëtimet e fundit të guvernatorit Okorocha në Kosovë, Turqi, Kroaci dhe në shtete të tjera të Amerikës Latine dhe në Azi, por edhe ndërtimi i 27 spitaleve të reja në vend, janë prova që tregojnë se guvernatori është pjesë e biznesit të trafikimit të organeve në Nigeri. Mediat vendëse raportojnë se këto deklarime janë mbështetur në pretendimet se ish- Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është në krye të trafikimit të organeve në Evropë dhe është mik me Okorocha-n.

Thuhet gjithashtu se bashkëpunëtorët e huaj të qeverive nga Turqia, Kosova, Kroacia dhe vendet e tjera kanë qenë në Nigeri për të përsosur krijimin e rrjetit. Këto pretendime kanë ardhur pas raportimeve se guvernatori i shtetit ka refuzuar të kthejë në punë 3.000 punëtorët që thuhet t’i ketë larguar nga puna. Kongresi Laburist i Nigerisë (NLC), ka thënë se i gjithë shteti i Imos do të mbyllet nëse kalon afati i ultimatumit prej 14 ditësh nga Qeveria Qendrore për të rikthyer në punë dhe për t’iu paguajë pagat e mbetura dhe benefitet e tjera punëtorëve të larguar nga puna.

Ministri i Punëve të Jashtme dhe ish-kryeministri i vendit që po kandidon për president të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është përmendur edhe në një artikull të gazetarit Gideon Resnick, në “The Daily Beast”. (Shqiptari.eu

LEXONI: 

http://www.shqiptari.eu/agjencia-e-lajmeve-dpa-shkruan-per-thacin-trafikant-organesh-ne-afrike/

 

http://www.shqiptari.eu/mediat-nigeriane-akuzojne-thacin-bos-i-trafikut-te-organeve/

 

http://www.shqiptari.eu/gazeta-amerikane-the-daily-beast-thaci-akuzohet-se-kontrabandonte-droge-arme/

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...