Published On: 1 Tetor, 2016

Bild: Lutz Lindemann, me Prishtinën në Ligën e Kampionëve (Foto/Video)

Lutz Lindemann arriti në Kosovë për ta bërë FC Prishtinën të frymojë me aromë evropiane

Eksperti gjerman i futbollit fillimisht u emërua drejtor sportiv, duke e bërë mjaft mirë lidhshmërinë ndërmjet kryesisë së klubit, shtabit teknik dhe futbollistëve. Ndërkohë, drejtuesit e klubit kosovar bënë ndryshime dhe, përpos pozitës së drejtorit sportiv, ia besuan atij edhe pozitën e kryetrajnerit.

67 vjeçari i ka shijuar thuajse të gjitha stadiumet e njohura të botës. Ai është hero I Carl Zeiss Jena, me të cilën i ka shijuar edhe kupat evropiane. Dhe, mediat e huaja shkruajnë vazhdimisht për të. Një gjë të tillë e ka bërë sot edhe tabloidi gjerman, “Bild”, i cili ka kushtuar një shkrim të veçantë trajnerit me përvojë.

“Lutz Lindemann, me Prishtinën në Ligën e Kampionëve”, shkruan fillimisht “Bild”, raporton Zëri. Ai në të kaluarën ishte drejtor sportiv në Jena, Halle e Aue, ndërsa tash është trajner i 18 herë kampionit të Kosovës. Kontaktin me të, presidenti i FC Prishtina, Remzi Ejupi, e arriti përmes presidentit të Greuther Furthit, Helmut Hack, djali i së cilit, Christian, punon tek FC Prishtina. Lindemann thotë se e ka mbështetjen e bashkëshortes së tij, kështu që nuk është I shqetësuar në sgtëpi. Ai fluturon kohë pas kohe drejt Frankfurtit dhe Erfurtit, për ta vizituar familjen dhe miqtë. Lideri i Superligës, FC Prishtina, e mposhti Ferizajn të mërkurën 1:0, duke e ruajtur kryesimin.

E Lindemann ka folur edhe për nivelin e futbollit kosovar. “Niveli këtu është më i ulët sesa Regionalliga. Një ekip si Jena do të fitonte gjithmonë këtu. Kemi lojtarë të mirë individualë, por taktikisht mungon diçka. Secili vrapon në mënyrën e vetë, me kokën e vetë”, ka shtuar gjermani. Sipas “Bild”, lojtarët në futbollin kosovar i marrin nga 1,000 euro në muaj. Një shumë e konsiderueshme në Kosovë, ku mesatarja e rrogës është 360 euro. Stadiumi do të renovohet, për të qenë i gatshëm me kohë për kualifikimet e Ligës së Kampinëve.

“Gjermania ka një reputacion të shkëlqyer këtu. Më kanë pritur mjaft mirë. Prishtina e ka një stadium ku janë zhvilluar përballje të mëdha në vitet e 80-ta. Këtu është luajtur përpara 40,000 spektatorëve kundër Crvena Zvezda, Partizan e Zagreb. Këtë e ëndërrojnë njerëzit edhe sot”, shprehet zotëri Lutz për “Bild”. Lindemann banon në një apartament në kryeqytetin kosovar.

Ai i takon presidentit të klubit, Ejupi. Ai e ka një pamje mjaft të mrekullueshme në katin e shtatë. “Njerëzit janë shumë miqësorë me mua”, thotë ai. Asistenti i tij, Mentor Miftari, i cili kishte luajtur nën urdhrat e Lutz për katër vjet tek Aue, e luan edhe rolin e përkthyesit. “Komunikimi ka shkuar për mrekulli. Ndërkohë, ne flasim edhe anglisht”, shton Lindemann.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...