Published On: 10 Shkurt, 2016

Bilall Sherifi del kunër deklarimeve të Visar Ymerit

Ndonëse tri partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, thirren si opozitë e bashkuar me qëllime dhe kërkesa të njëjta, nëse ato do të vinin në pushtet, nuk do të kishin kompetenca të barabarta, raporton Indeksonline.

Ka qenë vet kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri i cili ka thënë sot se Kosova duhet të shkoj sa më shpejt në zgjedhje të parakohshme, ku partitë e bllokut opozitar do të shkonin me një listë të përbashkët me shoqërinë civile, derisa rregullat e koalicionit do t’i caktonte partia që ai drejton.

Lidhur me këtë, anëtari i kryesisë së Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi ka thënë për Indeksonline se për këto çështje duhet të diskutohet së pari mes partive opozitare, e jo të thuhet në media.

“Nisma konsideron se projekti i përbashkët i Opozitës së Bashkuar për t’i dhënë vendit ndryshimin e domosdoshëm duhet të diskutohet në tavolinat e përbashkëta dhe jo përmes prononcimeve apo intervistave. Prandaj Nisma çdo gjë që ka për të thënë para se ta thotë publikisht do ta thotë në tavolinat e brendshme”, ka thënë Sherifi.

Sipas tij, debati për këto çështje kaq të rëndësishme nuk do të duhej të zhvillohet përmes mediave.

Indeksonline ka tentuar të marr një qëndrim lidhur me deklaratën e Ymerit edhe nga anëtari i kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, mirëpo kontakti me të ishte i pamundur.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...