Published On: 29 Qershor, 2016

Bilal Xhaferri zemreku i orës së Çamërisë

 

Zef Pergega

Kontributi i diasporës shqiptare të Amerikës, për çështjen e pazgjidhur çame është i moçëm. Ai e ka moshen mbi 100 vjeçare. Kjo çështje ekziston se ekzistojnë dhe nuk shuhen çamët. Ekziston se dhimbja është e pranishme në zemrat e nënave çame. Ekziston se është në jetë gjuha e tyre, që flet për një tokë, për një pronë për një lis e për një shkëmb nga u hodhen nuset për të mos rënë në dorë të gjaksorit, për një varr të të parëve rrethuar me gur prej Çamërie që edhe sot me heshtjen e flet atë gjuhë perëndie.
Ajo ekziston e mbytur në gjak e në lot, e mbetur e shkretë pa zot!
Tragjedia çame nuk është gjë tjetër, vetëm një përsëritje e dramës kosovare mbi tri aktet e gjakut, Shpasurim-Shpërngulje-Shfarosje, shkruante Noli.
Çamëria ekziston se ajo është djepi i burrave të mëdhenj sepse është atdheu i Pirros, është tokë e krishterimit, e cila i tha Selisë së Shenjtë Papen Eleuteri që në gjuhen greke do të thotë Liria, eshte dheu i atit te Shen Donatit dhe i humanistit me fame boterore Mihal Trivoli, se aty eshte themeli i kulles se Marko Bocarit dhe e qindra kapidaneve qe i dhane lirine tokes helene e per vete moren Kalin e Trojes. Tani ceshtja came nga nje muze i harruar neper skutat e historise, po del ne suprinen e tribunave nderkombetare e deri ne Gjykten e Hages…
Teza se camet ishin bashkepunetore te fashizmit eshte anakronike dhe pa asnje baze historike. E verteta e spastrimit etnik mbi camet ka nisur qe ne vitin 1913, pra 27 para se te fillonte Lufta e Dyte Boterore. Camet gjate okupimit nazi-fashist nuk paten as qeveri dhe as parti, madje as grupe qe te renditeshin ne anen e pushtuesit. Ata luftuan dhe dhane jeten per token e tyre dhe ne mbrojte te grekeve. Sot ne Greqi qeveria e te ciles nuk e pranon ceshtjen came ka ne parlamentin e vet parti naziste. Por dita do te vije, kur kufijte mes shqiptareve do te shuhen e do te treten, bashke me Kosoven e Camerine, me Malesine e trojet tjera shekullore do te mbeten. Se Fishta i ka rene me heret Lahutes
Po neser me ndihme te Zotit
Do ta bejme perseri Shqiperine e lire
Prej Preveze ne Leqe te Hotit
Prej Tivari ne Manastir.
Nje came trokiti ne porten e madhe te Lirise. Lejla Dino, kryetare e Shoqates Shqiptaro Amerikane me 20 nendor 1919 i shkruante nje leter zonjes se pare te Amerikes qe te influenconte tek Presidenti Ëillson qe tokat shqiptare te mos grabiten dhe Cameria te mbetej ne shtetin shqiptar. Perkushtimi i diaspores shqiptare ka nisur qe ne vitin 1918 kur camet e Amerikes e ndezen zjarrin e bashkimit dhe ai nuk do te shuhet kurre deri sa ta shohim te valevitet flamuri kuq e zi ne frengjite e kalase se Janines, sic e deshiron edhe patrioti malesor Gjok Martini. Periudha 1918-1940 ne Amerike eshte e mbushur plot aktivitete per Camerine sidomos me memorandume, me konferenca, demostrata dhe letra derguar te gjitha qeverive dhe personaliteteve me te larta boterore e amerikane.
Ne tetor te vitit 1974 krijhet ne Cikago “Lidhja Came” Detyra kryesore e kesaj organizate ishte te deshmonte para botes se camet kudo qe jane, jane gjalle e plot energji per ceshtjen dhe kauzen e lirise se tyre. Kryetari i pare i saj njihet patrioti Selfo Hoxha, me anetare Dragon Idrizi, Hamza Cami, Selfo Hysaj dhe Bilal Xahferri.
Po ne kete vit pa driten e botimin revista “Krahu i Shiponjes” me botues poetin dhe shkrimtarin Bilal Xhaferri. Bilali e gdhendi ne art ceshtjen came. Ai eshte arkitekti i fjales se lire ne diaspore, njeri i akteve heroike ne permballjen me diktaturen dhe grupimet antikombetare ne Amerike e kudo.
Pati nje lidhje te forte me malesore dhe aty mes tyre gjente forca per te punuat, per ta nderkombtarizuar roberine e popullit te tij. Une mund te thenm se ai ishte zemreku i ores se lirise se Camerise. Kur ishte ne pytje ceshtja e Kosovare ai e vuri ne sherbim te saj. U lidh for me kishen katolike Zonja Pajtore me Dom Prek Ndrevashen, i cili si ne predikime e fjalime e prezantoj ceshtjen came, madje aq fort ne revisten e tij “Rreze Shelbuese” Ai pati mik te ngushte Prof Prek Gruden, po ashtu Gjok Martinin dhe gazeten e tij “Lajmetari Shqiptar” Nuk duhet harruar aktivisti , poeti dhe fotografi Vasel Ujkaj, i cili pasqyronte jeten e komunitetit dhe demostrata ne shtypin e kohes dhe ne revisten “Krahu i Shqiponjes” Poezia e vetme e Bilal Xhaferrit qe u botua ne gazeten “Zani i Rinise” ka qene “Balade Came “ me 1969, por litari i lagur ideologjik ua ngushtoi frymen vargjeve te lira…
Dhe camet ikin. Po ku vene? Ku shkojne valle me trasten pa buke? Toka nuk qesh me. Ylberi eshte vetem nje pershendetje lamtumire. Fara dhe parmenda jane te ngrira ne plisin e kthyer e te zhuritur. Qete e kularit i ka there greku e tym e zjarr i ka lallur kullat. Qente i kane helmuar e bagetite i kane grabitur. Zemra dhe shpirti i popullit kukurec i pjekur ne bajoneta. Llajkat e dyerve jane bere si vela te shqyera nga furtunat. Po si e thote poeti cam Xhaferri qe pas shpine ka bajoneten e qyten e ushtarit grek
Na e tregojne drejtimin plumbat
Qe vershellojne ne erresise
Na i ndricojne rruget flaket
Qe te gjithe vendin e kane perpire
Qe te mos ndodhi me kjo menxyre gjaku jemi mbledhur sot nga te gjitha krahinat se ceshtja came nuk eshte sinore fshati po ceshtje kombetare. Se pikerisht per kete me ne krye Gjok Martinin si frymezues organizuam dy Akademi nje ne Detroit me 20 korrik 2003 dhe nje ne Neë-York ne shtator 2003 dhe po nje demonstrate ne Detroit. Ne keto aktivitete kontriboj edhe aktivsti Luigj Gjokaj. Per keto veprimtari ka shkruar edhe Neë-York Time se Bilal Xhaferri me pare e kishte bere ceshtjen came present ne kete redaksi prestigjioze.
Sot eshte kohe tjeter. Duhet shpejtuar sa me shume te jete e mundur. Ndaj nga kjo akademi le te bashkohemi dhe te ia nisim punes per prezantimin e kesaj ceshtje ne cdo tryeze, duke perdorur te gjitha format demokratike dhe argumentuese.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. bila Xhaferri thotë:

  Ne daten 20 gusht 1969 Bilal Xhaferri shkoi ne fshatin Ninat dhe pas 2 ditesh ne date 23 gusht diten e shtune 1969 u largua jashte deshires se tij nga atdheu. U largua me rastin e festes se Hoxhes , nje feste e madhe qe behej dikur ne vendin qe sot quhet Livadhia. Ai u largua drejt kufirit nga shtepia e motres se tij Antika.
  Ky eshte nje doreshkrim i tij ne momentin qe kaloi kufirin.

  ~ PASI KALOVA KUFIRIN…

  Fq 1) Ishte fundi i prillit, nje dite e bukur me ate diellin pranveror, ku cdo gje duket e qeshur e lulezuar por pervec zemrave dhe fytyrave te atij populli te varfer dhe te raskapitur.Tamam ne ate dite te bukur pranverore mora rrugen e arratis.Pas kaq mundimesh dhe vuajtjesh ne kufi me patrullen ushtarake e kalova kufirin dhe ja tani i dorezohemi nje shteti qe e urrenim me teper se cdo gje tjeter per cfarrosjen e rraces Came. Keshtu e sjell koha qe ti thuash derrit dajo.
  Pasi u futa ne token greke, duke rendur e duke vrapuar nga frika e patrulles ushtarake se mos me gjurmonin nga mbrapa, u pengova dhe u rrezova buze nje perroi duke u shtrir sa gjat e gjere para 2 shkurreve te cilat u tunden qe nga rrenja. I shtrire aty pa piken e fuqise rri e mendohem.. deri tani cdo gje me shkoi se prapmi , sa me teper qe qetesohesha aty aq me teper i ndjeja dhimbjet e trupit qe isha goditur e gervishur dhe sa me teper ftohesha e qetesohesha aq me teper me dhimbnin gjymtyret.
  Fq 2) Keto jane te mirat qe ka sjelle partia dhe pushteti me xhaxha Enverin ne krye.Ketyre te mirave e vyrtyteve u therrasin urra,urraa oburra te ndertojme socializmin me forcat tona . Cilin socializem ? Me cfare force ? Te pangrene e te paveshur.. Me cfare force ? kush kishte mbetur jashte listave e apeleve te kampeve te perqendrimit , burgjeve dhe punes se detyruar. Si ndertohet socializmi kur polici me ushtarin te rrine me automatik mbi koke.
  Tani e di fare mire qe tani jam i lire , larg duarve te partise e duke e pare veten time nga ana tjeter e telit me gjemba kam mjafte kohe te rri e te mendohem.
  Kjo ishte liria qe ju premtua popullit ne kohen e luftes qe une ende nuk kisha lindur . Kjo ishte barazia qe do sillte partia duke ja marre token atij fshatarit dhe duke i folur kulak, gjakpires , bajazit etj etj.Çfare ndodhi ne kete moment ? Erdhi vella-vrasja , filloji urrejtja te njeri tjetri se ju dha toka atij fukaras dembelit , atij qe sdinte ti vente zgjedhen kaut apo kalit, dhe qe u gjend i ngarkuar me toga te renda.
  Fq 3) Dhe prap kthehemi te vuajtjet e jetes ne komunizem. Duke me kaluar ne mendje brohoritjet dhe duartrokitjet rroft partia , rroft Enveri. Pse valle? Cfar beri Enveri me partine ? Kush ishte partia ? Me se u krijua kjo parti ? Kush ishte Enveri ? A nuk ishte Enveri me partin qe vret e pret dhe rron me gjakun e njerezve te pafajshem , e beri popullin Shqiptar rob te partise se tij. E torturuan e munduan , e shtypi e shkretoj, i kalli temerrin ne zemer edhe femijes se djepit.Prishi vyrtytet Shqiptare e kombetare duke e bere vendin nje varr me kufoma te gjalla. E beri spiunllekun si pune te ndershme. Ka varrosur dhe vazhdon te varrosi sot e kesaj dite burra, gra , femije ne kampet e perqendrimeve, ne mocalet dhe kenatat e Myzeqes. E beri popullin rob ne vendin e tij , ne vatren e tij . Shkaterroi traditat shekullore te burrerise , prishi fen , familjet , besen dhe nderin duke i zvendesuar ato me ateizem , me frik, me spiunllek, me tradheti me turp etj..Ky ishte perparimi qe beri komunizmi ne vendin tone.
  Fq 4) Valle a ka mundesi qe historia te tregoje se ne Shqiperi toka polli veze, lesh , mish , djath etj?
  Ku mund ti gjente fshatari ato qoft i pasur qoft i varfer.
  E me von o burra ne koperativ bujqesore , çdo gje eshte falas , bashkohuni ne koperativ .E populli i merzitur ja dergoi me njeher duke menduar se do te gjente nje sistem me te mire. Atehere e pane dhe po e shohin me syte e tyre te zinjte e ullirit duke u bere rober ne pronen e tyre. Duke mos ditur se ishte dite e djel apo dite e hene , diteve te pushimit nuk u degjohej emri gjakundi.Ky ishte komunizmi , kjo ishte partia mbi te gjitha, qe na vuri zjarrin e qe na kalli temerrin. Ju trembem vellait , nenes , babait, shokeve e miqeve se mos na jepnin te partia.
  Keto ishin proverbat e Marksit-Engelsit puno brenda mundesive , paguhu brenda nevojes.
  Dhe tani rri i shtrire ketu ne pyllin e Çamerise qe eshte zaptuar me force nga greku.I dermuar , i friksuar e i vetmuar mendoi te ardhmen si ? ku ? cfar do bej ? si do me perfundoj jeta te gjorit?
  E mblodha veten e u ngrita…
  Ndihem i vetmuar larg gjirit te Atdheut.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Malsori thotë:

  Ky Bilal Xhaferi ka shkruar bukur për Çamërinë, por fjalët janë të bukura kur shoqërohen ne vepra patriotike.
  Çamëria është pushtuar nga shovinizmi grek tek i cili vajti e u “fal” Bilali duke u arratisur nga Shqipëria në Greqi.
  Kujt ti besoj fjalëve apo veprave?!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...