Published On: 15 Shtator, 2016

Bie avioni në Durrës, Noka: Ishte me drogë! Piloti: Kisha defekt

Një avion i vogël është ulur mëngjesin e sotëm në zonën e Ishmit në Durrës.

Këtë fakt e bëri të ditur i pari në Kuvend deputeti demokrat, Flamur Noka.

“Do të flas më vonë gjatë e gjërë dhe për drogën, hashashin, lidhjet dhe trafikun, për të gjitha që kanë të bëjnë me Dibrën dhe ndikimin në rezultat. Javën e kaluar kryeministri tha se nuk ka drogë e hashash. Vazhdimisht po e mohoni. Shkoni pak në Durrës, sapo ra një avion i vogël i ngarkuar me hashash. Sapo, çështje 2 minutash, është rrëzuar një avion tjetër në Ishëm. Qielli i Shqipërisë, në vend që të mbushet me avionë të transportit të qytetarëve, është mbushur me mushkonja të transportit të drogës. Provën e keni në Durrës”, tha Noka.

Policia konfirmoi se një avion i vogël është ulur në këtë zonë, por thonë se kjo ka ardhur për shkak të një defekti teknik dhe nuk rezulton të ketë qenë me drogë në bord.

Megjithatë, uniformat blu po kryejën verifikimet dhe veprimet proceduriale, thonë burimet.

Avioni drejtohej nga një pilot italian, Guido Andrea Guidi, 69 vjeç.

Ai ka thënë se nuk ka pasur asnjë ngarkesë në avion, por për shkak të një defekti ka bërë ulje në këtë zonë.

Dëshmitarët thonë se avioni ka një krah të këputur.

Dyshohet se avioni ka pasur kontakt me një kabëll elektrik.

 

Njoftimi i policisë

Rreth orës 08:45, Policia e Durrësit ka marrë një njoftim se në fshatin Gotull, Njësia Administrative Ishëm është parë të ulet një avion i përmasave të vogla.

Menjëherë është shkuar në vendin e ngjarjes ku është konstatuar i dëmtuar gjatë uljes një avion i përmasave të vogla, ndërsa Piloti nuk kishte pesuar lëndime gjatë uljes.

Piloti i avionit është një shtetas italin, Guido Andrea Guidi, 69 vjeç.

Në shpjegimet e para që jep ky shtetas thotë se është ngritur nga Bari dhe ka dashur të bëjë një udhëtim me destinacion veriun e Italisë.

Për shkak të kohës së bukur ka vendosur të kryejë një fluturim mbi det.

Në lartësinë 4.000-5.000 këmbë ky shtetas deklaron se i ka dhënë defekt avioni. Ka parë nga lartësia një tokë arë të punuar, të cilën e ka konsideruar vendin më të përshtatshëm për t’u ulur. Është përpjekur të ulet dhe gjatë uljes avioni ka pësuar dëmtime.

Piloti është shoqëruar në Spitalin Rajonal Durrës për një kontroll mjekësor, megjithëse nuk ka pësuar dëmtime.

Është njoftuar Prokurori i gatshëm.

Gjatë kontrollit në brendësi të avionit nuk është gjetur asnjë send i kundraligjshëm.

Të gjitha Shërbimet kanë kryer krehjen e vendit ku është gjetur avioni dhe zonës përrreth.

Policia po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave e rastit në fjalë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...