Published On: 17 Gusht, 2016

Biden rikonfirmoi miqësinë e ngushtë, por edhe renditi detyrat që duhet t’i bëjë Kosova

Zëvendëspresidenti Joe Biden, i kaloi orët e paradites të mërkurën duke takuar liderët e Kosovës, të cilëve ua rikonfirmoi miqësinë personale dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Biden foli me emocion të madh edhe për të birin e tij, Beau Biden, dhe lidhjen e tij me Kosovën, e cila tani po e nderon post mortum, duke emërtuar një rrugë me emrin e tij.  Por, miku i kosovarëve dhe numri dy i shtetit më të fuqishëm të botës pati kërkesa për Prishtinën zyrtare. Ai dha porosinë që Kosova ta miratojë demarkacionin, ta krijojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe, ta luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar si dhe të ndjek rrugën e pajtimit me Serbinë. Biden disa herë përsëriti se dhuna në Kosovë nuk duhet të përdoret si mjet për arritjen e qëllimeve politike.

Një vizitë sa zyrtare, aq më shumë personale e numrit dy të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden u përcoll edhe me mesazhe të qarta politike. Kur erdhi koha që Biden t’u flas mediave në Prishtinë, ai e nisi krejt me kujtimin e tij personal për Ibrahim Rugovën, e më pas tha se u ndie kampion para nipave të tij kur në aeroport doli ta presë Majlinda Kelmendi. Por, për Zëvendëspresidentin amerikan, Kosova gjatë periudhës kohore prej Rugovës e deri më sot, te Kelmendi, ka shënuar shumë progres dhe zhvillim, ndonëse ka ende sfida për të kaluar. Por për një gjë siguroi, se Amerika do të jetë gjithmonë aleat i kosovarëve.


Foto Zyrtare: Astrit Ibrahimi // Hashim Thaçi – Facebook

Djali i tij, Beau Biden pati ardhur në Kosovë, në vitin 2001, me mision për të ndihmuar në ndërtimin e sigurisë dhe gjyqësorit, në një vend të rrënuar nga sistemi dhe të sapo dalë nga lufta. Beau nuk jeton më, ndërsa vendi që atij i pëlqente shumë për shkak të sinqeritetit të njerëzve, pas kaq vitesh është zhvilluar dhe ka ecur mjaft përpara.

Kështu foli në Prishtinë, babi i tij, Joe Biden, gjatë vizitës së tij zyrtare të dytë në Kosovë, si Zëvendëspresident i administratës së presidentit amerikan, Barack Obama.

Por, shteti për të cilin Biden pati garantuar se pavarësia e tij nuk mund të zhbëhet, gjatë vizitës së parë të bërë në vitin 2009, ka ende disa sfida përpara siç janë lufta kundër korrupsionit, e edhe implementimi i disa marrëveshjeve ndërkombëtare të cilat tash e sa kohë janë penguar nga opozita.

Kjo edhe mund të jetë arsyeje se pse Biden refuzoi t’i takojë ata, duke ardhur në Kosovë vetëm për të takuar prapa dyerve të mbyllura Kryeministrin Isa Mustafa, për të shtrënguar duart me Kryekuvendarin Kadri Veseli, e për të dalë në konferencë për shtyp me presidentin Hashim Thaçi.


Foto Zyrtare: Isa Mustafa – Facebook

“Është detyrë e qeverisë që të merret me korrupsionin dhe krimin. Është detyrë e ekzekutivit që t’i largojë zyrtarët e korruptuar e t’i dënojë kriminelët”, tha Biden në konferencën e cila nisi rreth orës 11:15 me 15 minuta vonesë, ani pse gazetarët kishin qëndruar duke pritur nga ora 7 e mëngjesit.

Duke u thirrur në fjalët e Hashim Thacit se marrëveshja me Podgoricën është e drejtë, Biden ka bërë thirrje që të miratohet marrëveshja e demarkacionit.

Këtë mesazh Zëvendëspresidenti amerikan e dha pasi qëndroi më shumë se një orë në takim me Presidentin kosovar Hashim Thaçi, të cilin gjatë kohës sa iu drejtohej mediave e vlerësoi mjaft shumë, madje edhe për kohen sa ky shërbeu si kryeministër i vendit.

Biden që në Prishtinë ateroi të martën, pak më shumë se një orë para mesnate, takimin e parë zyrtar e zhvilloi me Isa Mustafën, larg fokusit të mediave – vetëm disa prej tyre u lejuan edhe për fotografi. Derisa, po shkonte ta takonte shefin e Qeverisë, të mërkurën në mëngjes, në korridor ai i shtrëngoi duart edhe me Kadri Veselin që drejton Parlamentin e Kosovës.

Ai në Kosovë, pasi qëndroi disa orë në Beograd, erdhi bashkë me gruan e tij Jill Biden, dy fëmijët e djalit të ndjerë dhe nënën e tyre, me të cilët gjatë ditës do të përurojnë një rrugë me emrin “Joe Biden”, në afërsi të kampit ushtarak amerikan “Bondsteel” në Ferizaj.

Por, numri dy i Amerikës, që për pak muaj liron mandatin pas zgjedhjeve atje, siguroi se SHBA’të do të vazhdojnë ta përkrahin Kosovën.

“Nëse ju arrini sukses, atëherë edhe rajoni do të ketë sukses. Ky rajon kurrë nuk ka qenë plotësisht i integruar në Europë dhe vizioni ynë është integrimi evropian”, tha ai ndër të tjera nga holli i Kuvendit të Kosovës.

Para Bidenit foli Presidenti Hashim Thaçi, i cili tha se në takim me të e siguroi se Demarkacioni i Kosovës me Malin e Zi do të përmbyllet shpejt. “Kjo pasi që marrëveshja në mes të Kosovës dhe Malit të Zi është marrëveshje e drejtë që do ta forcojë shtetësinë tonë”, vlerësoi presidenti i vendit. 

I njëjti, u tregua optimist edhe se pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë do të ndodhë, e më pas tha se për Kosovën e rëndësishme është edhe luftimi i terrorizmit, përkrah SHBA’ve si aleate e përjetshme.

“Shumë afër rrugës që do e mbaj emrin e djalit tuaj është qyteti i Ferizajt, ku xhamia dhe kisha katolike ortodokse, me harmoni ndajnë një oborr”, mori si shembull të tolerancës, tek kjo pjesë e konferencës, Hashim Thaçi.

Për vizitën e Joe Biden në Prishtinë, tha se u ndje i nderuar shumë, Kryeministri i vendit Isa Mustafa, ndonëse takimi me të ndodhi në objektin e Kuvendit, e jo të Qeverisë së tij.

“Jam thellësisht i bindur se kjo vizitë do të ketë ndikim pozitiv në fuqizimin e mëtejshëm të miqësisë dhe të partneritetit strategjik ndërmjet Kosovës dhe SHBA’së”, shkroi Mustafa në facebook, pas takimit.


Foto Zyrtare: Isa Mustafa – Facebook

Kjo vizitë, përveç rëndësisë zyrtare, pati edhe atë personale. Pasi Joe Biden erdhi në Kosovë bashkë me familjen e tij, që ta nderoi bashkë me kosovarët djalin e tij të vdekur nga kanceri Beau Biden – emrin e së cilës nga sot do ta mbajë një rrugë në fshatin Sojevë të Ferizajt.

“Beau e pati kuptuar se sa e rëndësishme është Kosova për rajonin”, tha Biden, derisa kujtoi kohen kur djali i tij qëndroi me mision vullnetar në Kosovën e sapodalë nga lufta.

“Njerëzit në Amerikë më pyesin se pse vij sërish e sërish në Kosovë? Kjo është se sa herë që vij, kthehem më i gjallërishëm dhe me shpresë”, tha ai ndër tjera, duke e kujtuar edhe Presidentin e parë të vendit, Ibrahim Rugovën.

“Ju po më bëni që të ndjehem si hero”, vazhdoi tutje i emocionuar Biden, duke treguar se ndjesinë e njëjtë ky vend ia dha atij edhe një natë më parë para nipërve të tij, kur në aeroport e priti kampionia Olimpike në Judo, Mjalinda Kelmendi.

“Më bëtë të dukem si hero para nipërve të mi”, falënderoi dyshi i Amerikës. /GazetaExpress/.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Ne falenderojme nga zemra per gjithe ate cfa ka be DASH, Presidenti Obama, populli amerikan dhe personalisht z.Biden per Kosoven , qe popullit te saje i kane sjelle aq shume te mira por avaria , indoktrinimimet dhe shkatrrimet titiso-enveriste ne Kosove kane qene aq te gjata dhe aq i fuqisheme z.Biden, sa qe per sherimin e ketyre kokave te kuqe zor se mundet te gjendet ndonji ilaq efikas….ndoshta jemi popull i pafat qe duhet te presim edhe nja 100 vite te vjene nji Ibrahim Rugova tjeter qe ta nxjerre kete popull nga ” zalli i gjalle ” ne te cilin po e fusin koto koka te kuqe qe aktualusht jane duke e drejtuar dhe manaxhuar Kosoven…me vjene keqe qe ju z.Biden po degjoni kesi mendime pesimiste por , kjo eshte e vertet dhe e verteta eshte e rende dhe e hidhur por , eshte e vertete..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Nazim Qehaja thotë:

  Gjithçka është e qartë përveç pajtimit me Serbin, nëse kjo do të thot bashkëjetesën me te!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...