Published On: 29 Korrik, 2016

Betejë e komplikuar për të mos i paguar Austrisë 5 milionë euro

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme të Kosovës, Driton Gashi, gjatë një prononcimi rreth detyrimit që t’i paguaj shtypshkronjës shtetërore austriake “AG Staatsdruckerei” 5 milionë euro, për skandalin me pasaportat, tha se ‘dje nuk ishim të gatshëm të reagonim për këtë vendim’, transmeton koha.net.

Ai në vazhdim shtoi se “kemi pranuar vendimin dhe kemi filluar ta analizojmë. Vendimi i arbitrazhit është çështje serioze. Betejë e komplikuar ligjore, që ndikon në kredibilitetin e MPB-së”.

Në shkurt të vitit 2013, shtypshkronja shtetërore e Austrisë kishte ngritur padi në gjykatën e Odës Ndërkombëtare Ekonomike në Paris kundër Republikës së Kosovës. Arsye e ngritjes së padisë, ishin pagesat e pakryera rreth prodhimit të pasaportave biometrike, sikurse kërkesa për kompensim për shkak ndërprerjes së parakohshme të kontratës nga ana e Republikës së Kosovës, thuhet në këtë vendim. Kontrata ishte ndërprerë, pasi që edhe MPB-ja edhe pala austriake ishin mashtruar nga Natali Veliaj, pronare e kompanisë “Consulting EU”.

Sipas vendimit të asaj gjykate shteti i Kosovës duhet t’i paguajë shtypshkronjës shtetërore austriake “AG Staatsdruckerei” rreth 5 milionë euro.

Gazmend Nushi, avokat, përkundër vlerësimeve se Kosova nuk mund t’i shmanget këtij detyrimi, thotë se ky vendim nuk është i apelueshëm.
“MPB do të nisë procedurën për anulimin e vendimit”
Kosova ka 14 ditë afat që t’ia paguajë pesë milionë euro austriakëve.

Rasti i shtypshkronjës austriake lidhet edhe me procesin gjyqësor të dy personave të shumë përfolur kohëve të fundit për krim të organizuar, siç ishte përfaqësuesja e kësaj kompanie në Kosovë, Natali Veliaj.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Eshte pake a shume sikur ai tregimi popullor
  kure e kishe pyet nji mik te tij se ku po shkon.
  Po shkoje ne stacion te treni se do te hypi ne tren dhe do te shkoje ne Beograf.
  Po ne ora sa te niset treni ja kushe bo miku pyetjen e dyte
  Ne oren 7 ( te mbremjes ) ishte pergjigjur udhtari
  Po tashe ora eshte 7.30, treni qe gjysem ore u nise e ka shkue..!
  S ka gajle, s ka gajle qe u nise treni , ishte pergjegj udhetari, bileten ma ka ble baba dhe e kame ne xhep..?
  Edhe Qeveria jone , s ka gajle qe i ka hupe 5 miljon € , ata s do te paguajne asnji cent, xhoben do ta paguajne taksapaguesit e Kosoves..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...