Published On: 27 Janar, 2016

“Beteja në Ballkan” – vazhdon rrugëtimin “Me plisë në Parisë” nëpër vendbanimet shqiptare në SHBA

Mbas, qytetit të Nju Jorkut, “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, këto ditë në një mbrëmje për grumbullimin e fondeve mbrriti në Bostonin – Nolian dhe më pasë në Washington D.C.”Beteja në Ballkan” një dokumentar shqiptaro amerikan të realizuar në rrugtimin e tyre historik të ekipit mbarë-kombëtar shqiptar të futbollit në udhëtimin për në Kupën e Euro 2016, në Francë.
Beqir SINA 
BOSTON MA – Vazhdon rrugëtimin e tij – nëpër vendbanimet shqiptare në Amerikë,  promovimi i dokumentarit “Beteja në Ballkan”, një dokumentar shqiptaro amerikan i realizuar në rrugtimin e tyre historik të ekipit mbarë-kombëtar shqiptar të futbollit në udhëtimin për në Kupën e Euro 2016, në Francë.
Mbas, qytetit të Nju Jorkut, fundvitin e kaluar, ”Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, këto ditë në një mbrëmje për grumbullimin e fondeve, mbrriti edhe në Bostonin – Nolian e më pas edhe në kryeqytetin e SHBA, Washington D.C .
Dokumentari filmik një realizim me një teknologji nga më bashkohoret – dokumentari i parë shqiptaro amerikan – u prit këtë fund javë nga “Albanian United SC” – “KS Shqiptarët e Bashkuar” në Boston, në një restorant ku pronarët e saj janë shqiptar, i quajtur restoranti Alba, në Boston. Mikëpritës, ishte trajneri dhe menaxheri që priti ekipin realizues të “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, zoti Ergys Struga,  i cili organizoi gjithçka, për një darkë festive.
Fushata fond-mbledhëse, tipike amerikane për realizmin e këtij dokumentari, i cili përfundon këtë qershor me kumbimin emocionues “Me Plis në Parisë”, ishte i njëjtë në format, si ai i bërë në qytetin e Nju Jorkut, fund muajin e kaluar.
“Mbasi, u takuam dhe u përshëndetëm me shqiptarët e Bostonit, thotë – strumbullari dhe promotori i këtij dokumentari, regjizori i talentuar shqiptar Kreshnik Jonuzi, u treguam atyre  parapamjen e filmit, dhe u spejguam, se deri ku kemi arritur dhe ku synojmë me ndihmën e të gjithë shqiptarëve.”
 “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, në rrugëtimin e tij nëpër vendbanimet shqiptare në SHBA, më parë se të mbrrijë në Parisë – Francë, më 24 Janar ishte mysafirë edhe në lokalin “Sneak Peek”, për t’u shfaqur kështu edhe në kryeqytetin amerikan Uashington, DC!
 Ekipi realizues i këtij dokumentari me këtë rast, faleminderojë donatorët, dhe Diton Pashaj dhe stafin e tij në “Steel Plate” për shfaqjen në “Sneak Peek” të “Betejës në Ballkan” në Washington DC, në 24 janar të vitit 2016.
“Ky event prezantoi mundësitë për prodhuesit ekzekutivë të filmit dokumentar, për t’u takuar me një grup shqiptarësh kuq e zi – dhe prezantojë filmin e tonë në komunitetin shqiptarë në Uashington DC” tha Kreshnik Jonuzi, mbas tubimit .
Ai ka shkruar në statusin e tij në rrjetin social “Facebook” se “Disa nga ju mund të keni dëgjuar tashmë për një projekt emocionuese nisur vitin e kaluar – disa shqiptarë së bashku, me ne janë në këtë rrugëtim duke na ndjekur e mbështetur deri në Parisë, me dokumentarin “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”. Dokumentarin, që përshkruan udhëtimin e ekipit kombëtar në Kupën e Europës Francë 2016. Sa bukur tingëllon dhe sa emocionuese thotë ai :”Me Plisë në Parisë”, dokumentari ynë “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, por ai me siguri ka nevojë për disa fonde në mënyrë që të përfundojë. Pasi kemi nisur me përpjekjet e tona për mbledhjen e fondeve në New York, ne kemi arritur së bashku me ekipin tonë, të marrim edhe tash mbështetjen e shqiptarëve edhe në Boston e Uashington D.C: me komunitetin shqiptar.” thotë Jonuzaj një producent shqiptarë shumë i talentuar.
Kreshniku, sa her permend dokumentarin nuk le pa permendur edhe punën e kolegeve të tij ekipit të dokumentarit “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, të cilët me shumë përkushtim  e profesionalizëm kan arritur deri këtu. Ai ka permendur, gjithashtu, se me ata gjithmonë në këtë rrugëtim nëpër Amerikë, është edhe drejtori i dokumentarit me vlerë, producenti amerikan Charlie Askew, i cili është gjashtë herë fitues i çmimit Emmy – ose producenti i cili ka krijuar dokumentarë sportive për gjigandin sportiv amerikan e HBO, NFL Films dhe ESPN.
 Duhet cekur me këtë rast se në përpjekjen për mbledhjen e fondeve për dokumentarin, prodhuesit e tij – ftojnë të gjithë shqiptarë në SHBA, të bëhen pjesë e kësaj historie, dhe të tregojnë mbështetjen e tyre, me çdo gjë që ju mund të bëni nga ana financiare, nëse ajo të jetë edhe nga  5 deri në  50 dollarë, nëpërmejt portalit www.battleinthebalkansfilm.com.
Prodhuesit e dokumentarit “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, me siguri do të vlerësojnë çdo gjë, dhe do t’ju jeni mirënjohës, për donacionet tuaja.
Kreshnik Jonuzi producenti dhe regjizori i filmit dokumentar “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan, së bashku me Zana Kabën kan thënë se :” Ky është një film që kronikat e saj i ka përmbledhur me kombëtaren shqiptare dhe udhëtimin e tyre të parë ndonjëherë në historinë kualifikimit në një turne kaq të madh ndërkombëtar”.
Kurse, producenti amerikan Charlie Askew, ka folur për eksperiencën e bukur që ka marrë me vete pas realizmit të këtij dokumentari, që ai i ka sjell nga Shqipëria e bukur dhe shqiptarët, bujar dhe të dashur, duke shtuar “muzika, rakia dhe mënyra se si festonin shqiptarët,” më ka suprizuar, kurse, tani kam bërë shumë miq në Shqipëri”.
“Ju flisni për një projekt pasioni … këta njerëz duan rrënjët e tyre shqiptare, dhe ata janë duke punuar shumë për të treguar pjesën tjetër të botës se si Shqipëria e madhe dhe ekipi i kombëtare shqiptarë i futbollit është. Faleminderit për të bërë mua një pjesë të filmit tuaj” thotë Drejtori, i këtij filmi dokumentar Charlie Askew.
“Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”, në rrugën e tij legjendare “Me Plisë për në Parisë”, “noton” nëpër intervistat me kapitenin e kuqezinjeve Lorik Cana, heronjët e kuqezinjeve, dhe përfaqësuesit të Federatës Shqiptare të Futbollit, gazetarë sportivë, tifozët shqiptar, nga Shqipëria, Kosova, Lugina e Preshëves, Mali i Zi e Maqedonia, Diaspora e Çamëria, dhe ata që kishin udhëtuar nga Amerika( anëtar të klubit Korabi në New York) e tjerë, të cilët ndoqën ekipin tonë kombëtar nga Lisbona, Beogradi, Kopenhagen , Tiranë, e deri  në Erevanin e largtë, në rrugën e tyre për në Euro 2016.
“Ndiqni historinë e ekipit kombëtar shqiptar të pasur, me krenarinë kombëtare, dhe tensionet historike, si ata arritën kualifikimin në rrugën për në Kupën Evropiane në vitin 2016”, ka deklaruar Producenti Ekzekutiv Kreshnik Jonuzi, një shqiptar i Amerikës, ky, i lindur këtu ku prindërit e tij, të cilët emeigruan dekada më parë nga Gostivari në SHBA.
Pas ndeshjes katastrofike në Beograd më 14 tetor, 2014, Kreshnik Jonuzi,  ka deklaruar për gazetën tonë, se ai pa një mundësi për të treguar një histori thellësisht të përkushtuar dhe emocionale të ekipit shqiptar të futbollit kombëtar.
Ai ndau idenë me producentët ekzekutiv Luftar Von Rama, Zana Kaba dhe mori në konsideratë menjëherë në formësimin e vizionit e filmit.
Luftari, Kreshniku dhe Zana për të filluar realizmin e këtij projekti, e nisën punën e tyre në buxhetimin, marketing dhe promovimin e filmit.
“Ne kemi një ekip të mahnitshme, që kanë ardhur duke u bërë së bashku për shkak të përkatësive tona të ngjashme, por më e rëndësishmja,  për shkak të pasionit tonë të fuqishëm për të bërë një film sa më bindës” tha Jonuzi për gazetën tonë.
Kreshniku, Luftari dhe Charlie, udhëtuan për në Shqipëri dhe  qëndruan shumë afër ekipit për çdo ditë para takimit të kthimit në Tiranë kundër Serbisë, mbas tragjedisë që ndodhi në Beograd. Ata kan filmuar , dhe kan marë një-në-një intervista me ekipin, mediat lokale, përfaqësues vendorë të qytetit, trajnerëve, figura politike dhe më shumë, në mënyrë për të kapur dhe për të ndërtuar përmbajtje  sa më intersante dhe dinjitoze rreth filmit të tyre.
Ekipi shpreson për të rritur ndërgjegjësimin e filmit të tyre në të ardhëmen, i cili pritet të shfaqet e plotë, kur të përfundojë aventura historike e kuqezinjë në Euro 2016 në Francë, ku Shqipëria tashmë ka mësuar edhe kundërshtarët e grupit si janë Franca, Rumania dhe Zvicra “ shqiptare” , duke i ftuar miqt e tyre për të mësuar më shumë për të ardhmen e filmit të tyre.
Ata thonë se mbështetja e komunitetit shqiptar deri më tani ka qenë e madhe dhe “Beteja në Ballkan” shpreson të vazhdojë të ndërtojë rrjetin e tyre në ngritjen e fondeve për të vazhduar prodhimin e filmit, ku ekipi i tyre përsëri këtë mars, do të nisë intervistat dhe të ndjekin ekipin mbarëkombëtar përmes Kupës Euro 2016 këtë qershor .
Charlie Askew Kreshnik Jonuzi Luftar Von Rama dhe Zana Kaba, kan thanë se : “Ne jemi krenar për të punuar në një histori të rëndësishme dhe ne po shohim përpara për të ndarë atë me adhuruesit tonë, këtë film dokumentar “Battle in the Balkans – Beteja në Ballkan”. (Faleminderojmë – Veseli Photography: për fototalbumin nga tubimi në Boston).
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...