Published On: 29 Shtator, 2016

Beteja e parë e Agim Çekut ishte me Ratko Mlladiqin (Video)

Sonte në emisionin “Komiteti Qendror” në RTV Dukagjini, ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku, ka folur për inkuadrimin e tij në ushtrinë kroate dhe betejën e tij të parë.

Gjatë fillimit të luftës ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë, Çeku gjendej në Njësitin e Zarës. Ushtria serbe gjatë kësaj kohe udhëhiqej nga Ratko Mlladiq.

 Në betejën e tij të parë, kundër Mlladiqit, Çeku tregon se kishin humbur territor, por nuk kishin pasur humbje të civilëve.

Duke folur për përvojat e tij në luftëra kundër Mlladiqit dhe kolonelëve të tjerë serbë, Çeku ka thënë në “Komiteti Qendror” se “gjeneralët serbë dhe vetë Mlladiq nuk kanë pasur asnjëherë art në luftë, ata kanë përdorur vetëm brutalitet. Doktrina e tyre ka qenë gjithmonë shkatërrimi në njerëz dhe në mjete materiale”.

Mlladiq, edhe pse shihet si një hero i popullit serb, asnjëherë nuk kishte mbrojtur zonat serbe, përveçse kishte shkatërruar ato kroate, ka thënë Çeku në “Komitet Qendror”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...