Published On: 23 Shtator, 2016

Berisha thirrje prokurorisë: Hetoni si u dha tenderi i kaskadës së Drinit

Ish-Kryeministri, Sali Berisha në një intervistë me gazetarët mesditën e sotme deklaroi se “një aferë e madhe korrutive është  realizuar me urdhër direkt të Ramës, nga hajduti me fytyrë njeri, Damian Gjiknuri”. Sipas tij i është dhënë pa garë, në mënyrë të dyshimtë me koncension kaskada e Drinit një kompanie serbe. Ai i bëri thirrje prokurorisë të nisë hetimet me urgjencë.

Më poshtë deklarata e plotë e Berishës

Më datë 30 qershor 2016, KESH, sipërmarrja që ka Agron Hetoja hap tenderin me subjekt: “Shprehje interesi për marrëveshje në kuadër të energjisë elektrike”.

Një tender që mbahet në sekret të plotë, pa shpallje zyrtare dhe pa ftesa për kompanitë e tregut, por thjesht publikuar në arkivin e KESH-sh.a.

Nga ky tender lind një kontratë monstruoze korruptive për llogari të Ramës dhe hajdutit me fytyrë njeriu, Damian Gjiknuri.

EFT njihet si lugati në rajon. Disa kompania prestigjioze pasi panë njoftimin në internet, vrapuan të merrnin pjesë, por nuk u afruan as fillimit të negociatave.

Mbeti vetëm një kompani fitimtarja. Kjo është një kontratë në të cilën nuk ka asgjë të qartë. Sipas kësaj kontrate, kompania EFT merr në menaxhim kaskadën e Drinit.

Bëhet fjalë për optimizimin e kaskadës së Drinit për llogari të personave dhe jo të shtetit. Kaskada është pronë publike. Ka dhe teknika të tjera vjedhje sa të duash në këtë kontratë. Kaskada e Drinit tregtohet pa asnjë lloj kushti nga hajduti Damian Gjinkuri.

Ai pohoi ndër të tjera se ndonëse ERE vërejti kontratën abuzive mes KESH dhe kompanisë serbe, Gjiknuri i dërgoi një shkresë kreut të këtij institucioni, duke i bërë të ditur se ky vendim nuk duhej të kthehej, pasi ishte me urdhër të Ramës.

Gjiknuri ka dërguar një shkresë ku i thotë kreut të ERE se nuk duhet të anulojë vendimin, pasi është urdhër i Ramës. Kjo është një nga aferat shqiptaro-serbe.

Jam këtu për t’i bërë thirrje prokurorisë që të nisë me urgjencë kryesisht hetimin, bazuar në këto dokumente

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...