Published On: 22 Shtator, 2016

Berisha thërret NATO-n: Kanabisi po bëhet minierë ari për ISIS-in

Para disa kohësh, disa tabloidë britanikë dhe italianë raportonin se kanabisi shqiptar po kthehet në një minierë ari për të financuar Shtetin Islamik.

Duket se këtë shqetësim ndan edhe kryeministri Sali Berisha.

Gjatë seancës së Kuvendit, Berisha tha se kanabisi në Shqipëri mund të bëhet një mundësi e artë financimi për ISIS.

Për këtë arsye ai i ka bërë thirrje NATO-s që të reagojë.

“I bëj thirrje NATO-s me urgjencë të marrë në analizë drogën në Shqipëri. Ky vend, në rast se nuk ndërhyhet në këtë situatë, ju garantoj se shumë shpejt do të jetë një financues i madh i terrorizmit ndërkombëtar, i ISIS në radhë të parë. Kështu na dukej edhe ne para 3-4 vitesh, po të na pyesnin a mund të shkojnë shqiptarët të luftojnë për ISIS. Jo, do thonim të gjithë. Por ja që shkuan, dhe shkuan me qindra, shkojnë dhe tani sa për dijeni. Është emergjencë kombëtare. Rrezik i madh për Shqipërinë dhe vendet e tjera. I bëj thirrje BE, KE, të shqyrtojë në mënyrën më serioze çështjen dramatike të drogës në këtë vend”.

“E lexove shtypin italian që tha aeroporti i Ishmit ishte për transport armësh. Këmbanat bien për të gjallët, jo të vdekurit. Këmbanat bien për Shqipërinë, se u kalua nga mushkonjat e aeroporteve tek aeroportet për trafiqe kriminale, qoftë kanabis, qoftë kokainë, qoftë armë. Kurrë nuk ka qenë ndonjëherë më e kërcënuar siguria kombëtare e këtij vendi. Një vend anëtar i NATO-s nuk mundet kurrë të bëhet një kërcënim për aleatët e vet me kanabis. Kemi detyrime ndaj shqiptarëve dhe aleatëve tanë. Në dhjetra miliardë dora e zezë e ISIS nuk ka asnjë pengesë që të shtrihet. Çfarë do të thoni ju aleatë të NATO-s që financojmë shtetin më terrorist të kohërave? Çfarë do të thoni ju që ngrihet një sistem aeroportesh për të transportuar armë, para, drogë çdo gjë? A nisi kjo me mushkonjat? A përfundoi me aeroportin “Saje qorri” në Ishëm. E dini që po ndërtohen aeroporte të tjera? Ua them unë që po. Është bërë përpjekje për tu anëtarësuar në NATO dhe tani bëhemi rrezik për NATO-n, bëhemi rrezik për Italinë, Greqinë, aleatët tanë”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...