Published On: 28 Janar, 2016

Berisha tenton diversionin PS-LSI, ja si i përgjigjet Rama

Ish-kryeministri Sali Berisha doli në foltoren e Kuvendit për të tentuar një diversion mes PS dhe LSI për çështjen e reformës në drejtësi.

Berisha ishte miklues ndaj kreut të Kuvendit, ndërsa tha se kryeministri Edi Rama është pengesa kryesore për reformën në drejtësi.

Por Berisha shtoi se Rama thotë se nuk e lë Ylli Manjani të miratojë reformën në drejtësi.

“Pengesë kryesore absolute e reformës në drejtësi është Edvin Kristaq Rama. Për Byronë e Hetimit, ligji i përpiluar nga ekspertët amerikanë përputhet me vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Kryetari i PD-së ka thënë silleni ta votojmë, Edi Rama thotë s’më lë Ylli Manjani. Një kryeministër që merr urdhër nga ministri. Nëse ndodh, i thuhet ministrit mirupafshim, por s’i thua dot. Se Byroja e Hetimit do nisë me Surrelin e pallatin 5 katësh,” tha Berisha.

Në replikë me ish-kryeministrin Berisha, shefi i qeverisë Rama u shpreh i impresionuar nga mbrojtja që Berisha i bëri Ministrit të Drejtësisë, duke i sugjeruar të bëjë avokatin pa pagesë të LSI.

“Unë e kisha kërkuar fjalën më parë dhe kjo nuk është replikë, por nuk mund ta fsheh që jam i impresionuar nga avokatia që iu bë Ministrit të Drejtësisë dhe tani besoj je gati të shkosh të bësh avokatin e LSI kundër Rilindjes Demokratike në gjyq për ato shpifjet e Rilindjes Demokratike. Dhe pasi të fitosh gjyqin kundër Rilindjes Demokratike për llogari të LSI, duhet të hapësh ti gjyqin kundër PD për akuzat që ka bërë këtu duke kërkuar dorëheqjen e kryetarit të Parlamentit për vrasjen e dy deputetëve. Ke shumë punë për të bërë, je impresionues në përpjekjen për t’u shfaqur si avokat pa pagesë i LSI,” tha Rama.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...