Published On: 26 Maj, 2016

Berisha: Rama e ndryshoi emrin pas një krimi të ndodhur në Spanjë

Ish kryeministri Sali Berisha duke komentuar të dhënat që kanë dalë pas plotësimit të formularëve të vetëdeklarimit akuzoi kreun e ekzekutivit Edi Rama se e ka ndërruar emrin për shkak të një krimi të tmerrshëm në një hotel të Spanjës.

“Ky është një moment i rëndësishëm i jetës parlamentare. Ligji për dekriminalizimin zbuloi fytyrën e vërtetë të krimit në Parlament, zbuloi vrasësit, trafikantët dhe njerëzit me dy fytyra e 4 emra”, deklaroi Berisha.

Ai i ka drejtuar një sërë akuzash kryeministrit Rama, i cili sipas tij e ka ndryshuar emrin për shkak të përfshirjes së tij në një hetim të autoriteteve spanjolle.

“Le të vijë këtu Edvin Kristaq Rama për të cilin jam akuzuar mijëra herë se po i ndërroj emrin, ja që del se e ka ndërruar ai emrin, nuk ia kam ndërruar unë. i kam thirrur në emrin e vërtetë.

Të vij këtu të tregojë se nga Edvin u bë Edi për shkak të dosjes spanjolle për shkak të Kadrovskit, për shkaqe të cilat ai duhet ti sqarojë sepse ai ndërrim emri në një kohë kur pikërisht janë përfolur këto që them unë, në një kohë kur mediat e kanë akuzuar për një krim të tmerrshme në hotelet e Spanjës, për Kadrovski e akuzonte për të shoqen, Dilën, të vijë këtu të thotë ç’është ky ndërrim emri”, tha Berisha.

Ai e ka akuzuar pasardhësin e tij se, “është një antishqiptar”, duke përmendur këtu rastin e dekorimit të kompozitorit serb Goran Bregoviç me çelësin e Tiranës, për ato që ai i ka quajtur “himnet anti-kosovare”.

Pas këtyre akuzave drejtuesi i seancës Shpëtim Idrizi kërkoi 5 minuta pushim për shkak të tensionimit të situatë.

Më rifillimin e saj sërish pati sërish përplasje mes Berishës dhe Ruçit gjë që solli ndërprerjen për të disatën herë të seancës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...