Published On: 3 Nëntor, 2016

Berisha nxjerr Ramën palaço në Parlament (VIDEO)

Ish-kryeministri Berisha ka nxjerr bllof sot në Kuvend kryeministrin Rama, lidhur me qëndrimet e këtij të fundit mbi luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare. Berisha solli në vëmendje disa qëndrime të Ramës rreth kësaj çështje në refleksionet e tij të vjetra. Asokohe Rama fliste për luftë civile dhe për dalje të jashtëligjshme të Partisë Komuniste.

“Kujtojmë që në javën e shkuar kryeministri Rama mbajti tjetër qëndrim në Kuvend, duke lartësuar luftën dhe duke dalë kundër dekorimit që presidenti u bëri disa ballistëve të ekzekutuar në 1843 nga toga e Mehmet Shehut.”

Del këtu zotëria, njëriu që quante Luftën Nacional-Clirimtare një luftë civile. A doni t’ja u lexoj shkrimine tij tek “Refleksionet”? A doni t’ju lexoj se cc’thotë ky për gjeneral Enver Hoxhën të udhëhequr nga jugosllavët. I keni tek libri. Dhe tani del e bëhet avokat i krimeve kundër njerëzimit, i genocideve, veprave monstruoze, ku edhe ata që i kanë kryer janë detyruar në një farë mënyrë të njohin aktin e tyre cnjerëzor. Dhe ju lejoni në këtë parlament të dalë dhe të thotë se ne jemi pasardhës të partizanëve kurse ju të ballistëve. A e dini ccka thënë ky për partizanët? Ja u lexoj unë: “Edi Rama kërkon denoncimin pa kompromis të veprimtarisë kriminale të PPSH deri në nxjerrjen e saj jashtë ligjit”. Kurrë nuk kam thënë të dalin jashtë ligji subjektet politike, përkundrazi kam thënë të reformohet, dhe kam vlerësuar ccdo hap që kanë bërë….

(Hyn Rama në sallë) …Erdhi ky? E di si është puna me ty zotëri, tre orë më parë të lashë përshesh, tani të gjej qull. Ky njëri ka marrë fund, dhe unë ju them se i ka përpëlitjet e fundit në pushtet. Njëri që ska kurajo, i mban dekretet e presidentit në sirtar. Shkon i lutet Ilir Metës me orë të tëra që mos ti sjelli për votim se përndryshe bie. Po ska burrëri ai, ndaj është bërë pelte, qull është bërë.

Ti lexoj këtu unë ty: “Për sa kohë PS nuk ka bërë denoncim të plotë të origjinës së historisë së saj, ajo s’mund të ketë të drejtën për të qënë parti e ligjshme”. Janë të miat apo të këtij zotërisë (Ramës) këto?                       

Ti lexoj këtu unë ty: “Për sa kohë PS nuk ka bërë denoncim të plotë të origjinës së historisë së saj, ajo s’mund të ketë të drejtën për të qënë parti e ligjshme”. Janë të miat apo të këtij zotërisë (Ramës) këto?

Vazhdojmë: “U ulëm për zbërthimin e mitologjisë së 28 mijë dëshmorëve. Gjaku i rremë, në themel të kolltuqeve nisi tërmetin. Pra ata mund të kenë harruar historinë e Shqipërisë. Kujtojmë se në konferencën e Pezës është vendosur ccështja e shtetit kurse …”

…Unë po ti lexoj me korrektesën më të madhe dhe nëse deformoj një fjalë të vetme hajde thuaje.

“Kongresi i Përmetit quhet si legalizimi fitores së komunstëve në luftën civile dhe që i mohoi të drejtat kombit shqiptar”. Ja ku e keni. S’më kuptove drejt kur të thashë qëparë se kur i vjen ngordhja qenit, vjen dhe urinon në derë të selisë. Se ky (Rama) do ikë nga selia, ska punë me ju ky, ja ccka thënë për ju ky” tha Berisha.

Shihni më poshtë videon se si Berisha nxjerr zbuluar Ramën, ndërsa theksoi se për të nuk ka pasur luftë civile asokohe.

/LAPSI.AL/

Video:
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...