Published On: 21 Janar, 2016

Berisha mban 1 minutë heshtje për 21 Janarin, Meta lë seancën

Ish-kryeministri Sali Berisha ishte i pari në seancën e të enjtes që foli për 21 Janarin, duke shkaktuar edhe zemërimin e deputetëve socialistë.

“Pesë vjet më parë, falangat e krimit organizuan puçin për të marrë me dhunë pushtetin.

Kjo ishte një përpjekje e paprecedent që nga viti 1924, persona të paguar, të pajisur me mjete dhune, sulmuan barbarisht për orë të tëra, ndërtesën e kryeministrisë, ku po punonte kreu i ekzekutivit të vendit, me shpresën dhe besimin e verbër se ai do ua lironte zyrën.

Në këtë puç, ku mori pjesë presidenti dhe prokuroria e përgjithshme, ku u shurdhua plotësisht kreu i shërbimeve inteligjente, që kishte për synim kurorëzimin e Edi Ramës njësoj si 84 vjet më parë, kryeministër, për fatkeqësinë e madhe, u vranë katër qytetarë.

Por qytetarët e Tiranës e ndëshkuan në zgjedhjet e 8 majit.

Ky veprim i shëmtuar rëndon mbi Edvin Kristaq Ramën.

Ndërkombëtarët e dënuan si përpjekje për të marrë me dhunë pushtetin.

Shfrytëzoj këtë rast për të dënuar edhe njëherë me ashpërsinë më të madhe aktin e tyre të shëmtuar,” tha Berisha.

Pas tij, reagoi deputeti i PS, Erion Braçe.

Megjithatë, kreu i Kuvendit, Ilir Meta, tentoi të ulte tensionet, duke i thënë Braçes se nuk mund të replikojë pasi nuk iu përmend emri.

Por Braçe foli, madje gjatë.

“Sot duhet folur vetëm për një çështje, pushkatimin pa gjyq të qytetarëve që nuk përbënin asnjë rrezik. Mendoja se i vetmi njeri që nuk do merrte guximin për të folur në këtë sallë, ishte kryeministri i asaj kohe. Ai është një krim i pazbardhur, një krim i pahetuar, i pahetuar në kushtet e parashikuara nga ligji. Është një krim i pagjykuar,” tha Braçe.

Më tej deputeti socialist hodhi kritika edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, që nuk kanë hedhur dritë mbi këtë ngjarje, ndërsa përmendi edhe rolin e ministrit të atëhershëm të Brendshëm, Lulzim Basha.

“Berisha dhe Basha kanë dhënë versione të ndryshme atë ditë dhe në 5 vitet që vijuan”, tha Braçe.

“Ishte Garda e Republikës që me dashje, sipas një urdhëri, vrau 4 persona dhe plagosi të paktën 6 të tjerë”.

“Si ka mundësi që ti, si njeriu që drejtonte Kryeministrinë, që drejtoje planet për mbrojtjen e Kryeministrisë, nuk je paraqitur asnjëherë në prokurori për të dhënë deklaratën tënde”, iu drejtua Braçe Berishës.

“Ti kontrollon gjykatat dhe nuk lejon të bëhet drejtësi dhe reforma në drejtësi”.

Në fund të fjalës së tij, Braçe kërkoi që Kuvendi të mbajë një minutë heshtje për viktimat.

Të gjithë deputetët e pranishëm u ngritën në këmbë, përfshi edhe ish-kryeministrin Sali Berisha, edhe pse PD u ngrit pak me vonesë.

Ndërkohë kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ishte larguar.

Pas minutit të heshtjes, seanca rifilloi nën drejtimin e socialistes Valentina Leskaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...