Published On: 18 Mars, 2016

Berisha krahason VV-në me diktatorin Enver Hoxha që shkëputi Shqipërinë me Perëndimin (Video)

Ish-Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka dënuar veprimet e opozitës në Kosovës dhe përdorimin e gazit lotësjellës në Kuvend. Thotë se opozita në Shqipëri nuk do të ndjek shembullin e opozitës së Kosovës. Sipas tij praktikat e opozitës kosovare janë shumë të dëmshme.

Berisha në veçanti ka kritikuar Lëvizjen Vetëvendosje, e cila sipas tij ka ideal Bashkimin Kombëtar, por se nuk po punon në atë drejtim.

“Bashkimi mund të bëhet o në kuadrin e Bashkimit Europian ose si parti politike që ke marrë këtë moto dil bindi të gjithë qytetarët e Kosovës, hajde bindi edhe qytetarët në Shqipëri, bind edhe aleatët tanë se ne me aleatë arritëm këto që arritëm. Në vërtetë bëmë një kryevepër po e bëmë me aleatë. Janë shumë të dëmshme këto që ndodhin dhe janë të dëmshme edhe për ata. Nuk më vjen mirë që të demolizohet, të detyrojë partnerët tanë që të sulmojnë haptas opozitën. Këta që e krijojnë një situatë të tillë, këta bëjnë një gabim shumë të rëndë. Mos harro se Enver Hoxha këtë bëri me Shqipërinë. Çfarë bëri, e shkëputi nga amerikanët, e shkëputi nga britanikët, e shkëputi nga Perëndimi e çoi drejt Beogradit, e çoi drejt Rusisë. Ne kemi orientimin natyror Perëndimin”, tha Berisha në emisionin ‘Debat’ në RTK.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...