Published On: 26 Mars, 2016

Berat Buzhala, nëse refuzon bashkimin kombëtar duhet të dënohet sipas ligjeve shqiptare


Ariana Merlaku

Drejtori i gazetës “Express” në Kosovë, Berat Buzhala që njihet njëkohësisht edhe si një nga kundërshtarët më të zellshëm të bashkimit kombëtar, bëri dje me dije se ka bërë kërkesë zyrtare, për të marrë shtetësinë shqiptare. Ky ithtar i projektit të kombit kosovar, i cili e mbështet tezën e tij në logjikën e dobët që mbasi kombi është njësi politike, jo vetëm kulturore, kjo nënkupton edhe vullnetin për t`u organizuar në një shtet. Meqë projekti i shtet-formimit të shqiptarëve duket se ka ndalur në kufijtë e Shqipërisë, atëherë duhet ndërtuar kombi i shtetit të Kosovës. Ndërkaq në Kushtetutën e Shqipërisë shpallet aspirata historike shqiptare që Kosova dhe territore të tjera shqiptare të mbetura jashtë kufirit shtetëror, në rrethanat e përshtatshme t`i kthehen shtetit shqiptar. Si shtetas i Shqipërisë, Buzhala është i detyruar të pranojë parimin e Kushtetutës së Shqipërisë për bashkimin shtetëror me Kosovën. Kjo dispozitë e Kushtetutës së Shqipërisë e vendos Buzhalën në pozitë antikushtetuese, nëse do ta refuzonte aspiratën shqiptare dhe do duhej të dënohej sipas ligjeve shqiptare në fuqi!

Lexoni edhe: 

http://www.shqiptari.eu/new-york-times-a-duhet-te-shenjterohet-nene-tereza/

http://www.shqiptari.eu/donika-dhe-haradinajt-fundi-i-nje-dashurie-qe-dukej-se-nuk-perfundonte-kurre/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Kin thotë:

  bashkimi kombètar èshtè njè frymèmarrje teper e madhe per mushkèri tè vogla:nuk i ka ardhur koha,por duhet punuar per tè!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. dauti thotë:

  AI qe refuzon bashkimin kombetar duhet t’i nenshtrohet analizes se ADN dhe sigurisht do te provohet se nuk eshte SHQIPAR.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...