Published On: 3 Mars, 2016

Beqiri: Vota për Hashim Thaçin ishte votëbesim Mustafën

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, ka deklaruar se votimi për Hashim Thaçin për president të vendit ka qenë votëbesim edhe për qeverinë Mustafa.

Në Rubikon të KTV-së, Beqiri ka thënë se seanca e javës së kaluar ishte “vazhdim i tensionit dhe i pengimeve që po i bëhen vendit nga partitë opozitare”.

Ai ka arsyetuar votimin për Thaçin nga deputetët e LDK-së duke thënë se kjo ishte përmbushje e marrëveshjes me partnerin.

“LDK si parti institucionaliste zgjidhjen dhe rrugën e vetme e ka pasur plotësimin e marrëveshjes që e kishim nga dhjetori. Pjesa e parë e marrëveshjes ishte përmbushur nga partneri. Ka qenë e pritshme që nga ajo kohë se posti i presidentit nuk na takon neve. Që nga dhjetori kemi qenë të vetëdijshëm se si është marrëveshja”, ka thënë Beqiri.

Ish-kryetari i Prishtinës po ashtu ka thënë se as votimi i Isa Mustafës për kryeministër nuk ka qenë i lehtë për deputetët e PDK-së, por kjo ishte pjesë e marrëveshjes dhe se “përmbushja e saj është kulturë, përgjegjësi dhe seriozitet”

“Pavarësisht emocioneve na pëlqeu apo jo, kemi hy në marrëveshje dhe mund të themi hapur se është votëbesua qeveria e Isa Mustafës. Nëse nuk do të zgjidhej Thaçi me 61 vota vendi do të shkonte në zgjedhje. Andaj u zgjodh Thaçi dhe u dha vota për besimin në qeveri. Ne kemi thënë që nëse nuk votojmë tregojmë joseriozitet”, ka shtuar ai. Sipas Beqirit, nëse nuk do të zgjidhej presidenti i vendit, Kosova do të humbte shumë procese të rëndësishme.

Ai ka kujtuar kohën kur ish-lideri Ibrahim Rugova nuk kishte mbajtur asnjëherë qeverinë duke ia lënë përherë partnerëve.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Kemo thotë:

    Vota për Votbesim votohet një herë do të thotë rundi i parë pasi në voten për Votbesim nuk mundet të votohet tri runde. Rundi i parë i Votbesimit ishte që qevria të shkoi te shpija kishi vetëm 50 pro.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...