Published On: 18 Shkurt, 2016
Bota |

Belgjikë: Gjenden filmime për sulme nukleare në shtëpinë e një terroristi

Policia në Belgjikë ka marrë një video me  10 orë pamje të një  zyrtari bërthamor belg nga shtëpia e një prej të dyshuarve për sulmin e 13 nëntorit në Paris.

Kështu ka deklaruar Thierry Werts, një zëdhënës për Prokurorinë Federale, transmeton Klan Kosova.

Një person i cili  nuk ka dashur që ta bëjë publik identitetin e tij po qëndron afër ecurisë së hetimeve dhe  ka treguar se filmimi i siguruar tregon edhe disa plane të reja të terroristëve.

Pamjet e këtij filmimi nuk janë të qarta, por sipas një teorie thuhet se terrorristët kanë planifikuar rrëmbimin e një zyrtari për t’ja marrë  më forcë materialin radioaktiv të cilin më pas do ta përdorinin për bomba.

Sipas mediave belge të cilat thuhet se janë bazuar në burime të afërta, tregohet se filmimi është marrë nga shtëpia e Mohamed Bakkali i cili është arrestuar me akuzën për sulme terrorriste.

Hulumtuesit kanë informuar Agjencinë Federale të Kontrolllit Nuklear për këto filmime menjëherë pas sulmeve të 13 nëntorit në Paris.

Kështu ka deklaruar Sebastian Berg zëdhënësi i këtij dikasteri.

“Ne morëm rritjen e masave të sigurisë në katër vendet bërthamore belge, dhe sipas burimeve thuhet se sulmet e Parisit kishin për qëllim për të bërë diçka që përfshin një nga këto katër vende bërthamore”, ka treguar Berg.

Sebastian Berg ka deklaruar se materialet radioaktive të cilët do të përdoreshin për bomba pas shpërthimit do të përhapeshin në tërë zonën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...