Published On: 28 Mars, 2016

Bekim Haxhiu: Imet Rrahmani s’është bash kërkah

Deputeti i PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Bekim Haxhiu, thotë se shëndetësia është përcaktuar si prioritet nga kryeministri Isa Mustafa, por deri më tani gjendja është e pandryshueshme.

Haxhiu thotë se ka ngecur implementimi i ligjit për sigurime shëndetësore, është përkeqësuar gjendja e furnizimit me barna. Për këto dështime Haxhiu konsideron se dorëheqja e Ministritë të Shëndetësisë ose shkarkimi i tij do të ishte më e pakta.

“Kryeministri ka përcaktuar një nga prioritete e qeverisë shëndetësinë, por deri tash ky ministër nuk është duke realizuar reformat në shëndetësi. Kemi ngecje nuk është implementimin ligjit për sigurime shëndetësore  është përkeqësuar gjendja e furnizimit me barna është përkeqësuar gjendja e përgjithshme. Nuk kemi sistem funksional të shëndetësisë. Mbajtja e përgjegjësive të sistemit shëndetësore ka ngec. Cilëndo pjesë kemi ngecje dhe nuk ka asnjë avancim. Mendoj që shkarkimi do të ishte një vendim i duhur edhe dorëheqja do të ishte në kuptim që s’po mundet me e përmirsu gjendjen se nuk është aty me e marr një pagë por për shërbim të qytetarëve”, ka thënë Haxhiu për Indeksonline.

Haxhiu mendon se brenda koalicionit PDK-LDK ka kuadro që mund ta përmirësojnë gjendjen në shëndetësi.

“Unë kam thënë edhe herën e fundit që brenda partnerëve të koalicionit por edhe brenda LDK-së që ka kuadro që besoj do ta kishin përmirësuar gjendjen në shëndetësi”.

Haxhiu thotë se Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani, s’është kërkah.

Haxhiu vlerëson se prokuroria duhet të nis hetimet, për skandalet në Ministrinë e Shëndetësisë.

“Ky ministër bash kërkah s’është.  Ajo çfarë ka qenë shqetësuese është marrëveshja me bankën austriake për kredi e cila ka qenë një skandal i veçantë i tij. Ajo është për hetim, për prokurori pasi që është rrit vlera e kredisë për 500 mijë euro. Investimet të cilat i kanë planifikuar të bëhen me ato para që janë marr kredi të cilat i paguan pastaj taksa paguesi kosovarë janë për pajisje të cilat  veç ekzistojnë. Ndërsa nevojat janë shumë më urgjente edhe në sallat e tjera të operimit, si në kirurgji, intensiv, në emergjencë apo tek onkologjia e tek shumë të tjera më shumë se aty ku e ka parapa ministri”, thotë Haxhiu për Indeksonline.

Ministri Rrahmni, sipas Haxhiut, ende nuk i ka kuptuar prioritet e shëndetësisë.

“Është shumë keq qe për kohë kaq të gjatë ministri nuk ka arrit me i kuptu ende prioritetet e shëndetësisë”.

Haxhiu ka folur edhe për vdekjet e dyshimta nëpër spitale të Kosovës, ku rasti i fundit ishte me një femër në Gjilan, ku vdiq pas lindjes në spitalin e këtij qyteti.

“ Problemi është qe edhe rastet e dyshimta duhet të trajtohen në mënyrë profesionale. Edhe odat e mjekëve i kanë edhe prokurorët e odave të cilët do të duhej të ishin aty kur ka vdekje për shkak të gabimeve të mjekëve ose dëmtime për shkak gabimeve të mjekëve. Pra më së pari duhet të trajtohen prej prokurorit të odave dhe komisionit etik e pastaj ajo nëse ka elemente të veprës penale të trajtohet në organet e tjera të drejtësisë por kjo nuk po funksionon”, thotë haxhiu për Indeksonline.

Haxhiu thotë se edhe marrja e Rrahmanit me punën e shefit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), Curr Gjocaj, është përzierje kompetencash.

“Problemi është se Curr Gjocaj e ka shef tjetër kënd jo dhe jo Imet Rrahmanin. S’ka çka përzihet ministri me veprimet operacionale të spitaleve dhe qendrave klinike. Për arsye se ka përgjegjësinë e ministrit. Ministri ka politikat  dhe orientimet tjera me të cilat duhet me u marr, por thash edhe më parë se ky nuk i dinë ende se cilat janë detyrat dhe përgjegjësitë e veta edhe pas dy vitesh. E ky as nuk ka arrit të përcaktoje një bord për tash e dy vite. SHSKUK funksionon pa bord tash e dy vite, e formimi i këtij bordi ka qenë përgjegjësi e ministrit. Pra ky se ka përfunduar punën e tij, detyrën e tij e po merret me punë të tjetër kujt në këtë rast të Cur Gjocajt”, theksoi Haxhiu.

Ndryshe deputeti Haxhiu është kritik i punës së Ministritë të Shëndetësisë, për shkak të dështimeve të shumta në këtë sektor. Haxhiu po ashtu në Kuvend ka ngjirur zërin shpesh për keqpërdorime në gjigantin metalurgjik “Trepça”./Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...