Published On: 14 Tetor, 2016

Bekim Haxhiu dhuron pagën dhe mëditjen për Thaçin (Video)

Ndonëse, propozimi i kryetarit të kuvendit, Kadri Veseli, nuk i mori votat e mjaftueshme të deputetëve qe këta të fundit t’i ndajnë medietet për Nehat Thaçin, kjo nuk e ka penguar deputetin e PDK-së, Bekim Haxhiu qe të dhurojë rrogën dhe mëditjen për familjen e Thaçit.

 Haxhiu në emisionin Fakt Plus me Leotrim Berishën, ka prezantuar flet pagesat të cilat dëshmojnë se ai ka ndarë 1370 euro për këtë rast. Këtë veprim, sipas tij, do të duhej ta bënin të gjithë deputetët pasi familja e Thaçit ka shpenzime.

“Sot e kam bërë pagesën jo për ndonjë mburrje, por për të ndihmuar familjen Thaçi. E kam dhënë në forme donacionin pagën bazë 1290 dhe mëditjen 80 euro. Të njëjtën kam kërkuar ta bëjnë edhe deputetë tjerë. Kërkesa e familjes Thaçi nuk ka qenë ta mbështesim për arsye se i kanë mundësitë edhe ta përballojnë këtë rast. Nuk është e lehtë ajo në të cilën po kalon familja Thaçi”, ka thënë Haxhiu në Fakt Plus.

E sa i përket bojkotit qe Lista Serbe po i bën institucioneve, deputeti PDK-së, ka thënë se kjo listë nuk ka të drejtë të bojkotoj institucionet për shkak të ligjit për Trepçën, pasi më këtë projektligj do të përfitojnë të gjithë qytetarët përfshire edhe komunitetin serb në Kosovë.

Në këtë intervistë ai ka folur edhe për punën e kabinetit qeveritar. Më së shumti kritika ka pasur për ministrinë e Shëndetësisë. Pa kritika nuk ka lënë edhe ministrinë e Arsimit, Zhvillimit Ekonomik dhe ministrinë e Kulturës. Deputeti i PDK-së, e sheh të nevojshëm riforamtimin e kabinetit qeveritar, por qe i takon partnerëve të koalicionit të vendosin për ndryshime.

Duke folur për çështjen de demarkacionit, ai ka thënë se nëse qeveria e sjellë për diskutim këtë projektligj duhet të ketë një debat të mirëfillte dhe pastaj deputetët të mendojnë edhe për interesin e qytetarëve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...