Published On: 15 Shtator, 2016
Bota |

BE’ja zgjat sanksionet për krizën në Ukrainë deri më 2017

Bashkimi Evropian zgjati sot në mënyrë zyrtare për një periudhë gjashtë mujore, deri më 15 mars 2017, sanksionet e miratuara prej saj që përfshijnë rreth 200 persona ose organizata, ruse dhe ukrainase, të akuzuara për kërcimin të integritetit territorial të Ukrainës.

“Sanksionet përfshijnë ngrirje të aseteve dhe ndalim të hyrjes në territorin e BE-së, një masë që prek 146 persona dhe 37 subjekte (sipërmarrje apo grupe politike)”, saktësoi në një deklaratë Këshilli i BE-së, që përfaqëson 28 shtetet anëtare, transmeton atsh.

Këto sanksione janë miratuar në marsin e 2014.

Aneksimi i Krimesë nga ana e Rusisë në marsin e 2014 u pasua nga një konflikt në Lindje të Ukrainës me mbështetjen e separatistëve prorusë dhe të ushtrisë ruse ku janë shënuar më shumë se 9.500 të vdekur në dy vite.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...