Published On: 13 Gusht, 2017

Behgjet Pacolli i dorëzohet PAN-it, po tash serbët i kërkojnë më shumë kompetenca!?

  • Kryetari i Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, i cili në zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit kishte garuar në listën e njëjtë të koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës, Alternativën dhe Lëvizjen për Drejtësi (koalicion iLAA), të mërkurën tha se nëse formimi i Qeverisë varet nga ai, ai do ta votojë Ramush Haradinajn, kandidatin e koalicionit PDK-AAK-NISMA (PAN) për kryeministër të Kosovës.

Pacolli ka thënë se nuk do të mbajë të bllokuar Kosovën dhe institucionet e vendit, dhe se Lidhja Demokratike e Kosovës, sipas tij, i ka 10 ditë kohë për të ndryshuar qëndrimin.

Telegrafi mëson se një ditë para këtyre deklaratave, PAN veç kishte siguruar mbështetjen e liderët të AKR-së.

Në anën tjetër, kryesuesi i seancës konstituive, Adem Mikullovci nga Lëvizja Vetëvendosje, pret që të hënën të mbahet vazhdimi i seancës konstitutive të Kuvendit. Përfaqësuesit e koalicionit PAN kanë paralajmëruar se nuk do të marrin pjesë as në këtë seancë, me arsyetimin se kanë nevojë për konsultime shtesë.

Burimet e Telegrafit thonë se PAN – ndonëse ka mbështetjen e AKR-së – prapë nuk i ka numrat meqë kanë lindur kundërshtime me pesë deputetët e Listës Serbe të cilët teksa më herët kërkonin postin e të parit të Kuvendit, nga i cili më vonë heqin dorë, tash duan ta kenë nga radhët e tyre zëvendëspresidentin e Kosovës

.
Posti i zëvendëspresidentit momentalisht nuk ekziston dhe atë serbët mund ta kenë veç me ndryshime kushtetuese.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...