Published On: 12 Tetor, 2017
Bota |

Befason ShBA-ja, largohet nga UNESCO

Departamenti i Shtetit Amerikan ka njoftuar largimin nga organizata ndërkombëtare UNESCO për shkak të paragjykimeve anti-izraelite. SHBA do të mbetet vëzhgues i përhershëm.

“Ky vendim nuk u mor me lehtësi dhe pasqyron shqetësimet e SHBA-ve me vonesat në rritje në Unesco, nevojën për reforma themelore në organizatë dhe vazhdimin e paragjykimeve anti-izraelite në Unesco”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë, përcjellë Indeksonline.

Vendi shpreson të mbetet një shtet jo anëtar dhe vëzhgues, në mënyrë që të kontribuojë me mendimet dhe ekspertizën e Shteteve të Bashkuara për çështje si liria e shtypit dhe mbrojtja e trashëgimisë botërore. Vendimi do të hyjë në fuqi në fund të vitit 2018.

SHBA ndihmuan në gjetjen e Unesco pas Luftës së Dytë Botërore, me qëllim të sigurimit të paqes nëpërmjet rrjedhës së lirë të ideve dhe arsimit.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...