Published On: 23 Prill, 2016

BE vendos kusht Ramës: Reforma në drejtësi, para pushimeve të Kuvendit!

Edi Rama gënjeu për reformën në drejtësi në disa nga takimet më të rëndësishme që ka pasur si kryeministër.

Në korrik të vitit të kaluar, i tha kancelares Merkel, se reforma miratohej në nëntor.

“Ne kemi marrë një zotim dhe do ta mbajmë që në fund të vjeshtë së këtij viti do ti plotësojmë të gjitha, përfshirë edhe reformnë në drejtësi. Në atë moment na lind e drejta që të kërkojmë një datë për të filluar negociatat për anëtarësim ne BE”, deklaroi kryeministri.

Pak ditë më pas, i tha presidentit të Parlamentit Europian, Martin Schulz se reforma në drejtësi kalonte në vjeshtë.

“Folëm për sfidat që ka vendi, ku kryesfida është reforma në drejtësi dhe ne këtë kryesfidë do ta kalojmë në vjeshtë”, është pjesë nga deklarata e Edi Ramës pas takimit me Schulz.

Në 14 shkurt të këtij viti, sekretari amerikan i shtetit, Xhon Kerri erdhi në Tiranë. Premtimi i radhës ishte që reforma në drejtësi do të miratohej në mars.

“Ishte kënaqësi dhe krenari për mua sot ta informoj Sekretarin për rezultate e reformave. diskutuam në veçanti për reformën në drejtësi. U jemi mirënjohës SHBA për ndihmën e çmuar që u kanë dhënë vendit tonë si dhe konkretisht për punën e palodhur të ekspertëve amerikanë.

Objektivi ynë i përbashkët është që marsi të jetë muaji i votimit në kuvend të paketës së ndryshimeve kushtetuese” ishte deklarata e Ramës përballë Xhon Kerrit.

Të paktën, pas takimit me Obamën, Rama u tregua i rezervuar dhe nuk dha afate.

Por Bashkimi Europian nuk do të dëgjojë më premtime.

Gjatë fjalës në Asamblenë e Partisë Socialiste, kryeministri zbuloi se BE i dhënë një afat për hapjen e negociatave. Deri në nisjen e pushimeve të Kuvendit.

“Kalimi i reformës përpara pushimeve të parlamentit është kushti që Bashkimi Europian të na hapë derën e negociatave.

Unë kam thënë se reforma mund të kalonte në mars, se mund të kalonte në prill, po ju them se reforma mund të kalojë dhe javën tjetër, sepse ne kemi qenë gati në mars, jemi gati në prill, jemi gati edhe javën tjetër” tha kryeministri, para se te fajësonte opozitën për bllokimin e reformës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...