Published On: 11 Qershor, 2016
Bota |

BE pret vendimin para 14 qershorit (Video)

Kanë mbetur edhe tri ditë deri në përfundimin e mandatit të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë, EULEX.

Bashkimit Evropian pret që çështja e mandatit të EULEXit të finalizohet para 14 qershorit.

“Siç e dini, mandati aktual i EULEX-it përfundon më 14 qershor 2016, BE-ja dhe Kosova kanë finalizuar diskutimet mbi praninë e EULEX-it përtej qershorit. Ne presim një vendim para 14 qershorit,” thonë për TribunaChannel, në zyrën për medie të Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar.

Por, për analistët vazhdimi i mandatit të EULEXit po bëhet për arsye politike, përkundër se do të duhej të fuqizohej në fushën e sundimit të ligjit.

Betim Musliu, nga Instituti i Kosovës për Drejtësi pret që me vazhdimin e mandatit të ndryshohet edhe struktura e këtij misioni, pasi që deri më tani ka treguar performancë të dobët.

Ndiqeni kroniken e plote

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...