Published On: 19 Tetor, 2016

BE po e kushtëzon Serbinë edhe më shumë për Kosovën?

Gazeta serbe “Politika” sot ka shkruar se Serbisë i janë shtuar kushte të reja për negocimin e Kapitullit 35 me Bashkimin Europian, kapitull që shtyn Serbinë të heq dorë përfundimisht nga ideja e mbajtjes së Kosovës si pjesë e saj.

Futjen e kushteve të reja që nuk kanë qenë çështje të dialogun Kosovë – Serbi, “Politika” e mbështet në disa burime diplomatike në Bruksel. Aty thuhet se Serbia do të duhet të dorëzojë çdo tre muaj raportin e pagesave të pensioneve për ish-anëtarët e policisë dhe gjyqtarëve paralel, që tash janë nën institucionet e Kosovës, për të cilën sipas gazetës nuk ka asnjë marrëveshje.

“Gjithashtu nuk ka marrëveshje as në atë që Prishtina Beogradin sugjeron që dokumentet zyrtare në të cilat janë vula dhe simbolet e shtetit të panjohur Kosovës, që tash është pjesë e pozicionit të bisedimeve”, shkruan Politika.

Për Beogradin, vazhdon më tej gazeta, janë veçanërisht të diskutueshme dy pika: kush do të vendosë për menaxhmentin dhe centralin e Gazivodës dhe liria e lëvizjes.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. m.muharremi thotë:

    “Politika “dhe Serbija e dijne se pase 30-35 vitesh lufta do te behet per uje andaj ,liqeni i Gazivodes , nese do te kishte mbete nen mbikqyrjen serbe, problem per uje Serbija s kishte me pase sepse , nese paraqitet nevoja , ujin do te mund ta qonte nga Gazivoda e deri ne banesat dhe shtepte e Shumadise,Kraljeves e Kragujevcit
    Andaj ” politika ” brengoset sot , per ate cfare do ta gjeje shtetin serb pase 30-35 vitesh kur uji do te jete artikull ushqimor defiqitar ..kuku lele , e tjera klithma serbe do te degjojme cdo dite deri ne hapjen e kapitullit fatal – 35… !

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...