Published On: 9 Maj, 2016

BE në Ditën e Evropës: Kriza nga të gjitha anët, shpërbërja më afër se kurrë

Më 9 maj në Evropë shënohet 71-vjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe 66-vjetori i nismës për krijimin e Bashkimit Evropian.

Ditën e Evropës BE-ja këtë vit e pret e përballur me kriza të shumta, me përçarje më të ashpra dhe më të shpeshta midis shteteve anëtare, ashtu edhe qëndrime të kundërta për problemet e përbashkëta.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Jucnker, ka deklaruar se kontrolli austriak i kufirit me Italinë, me qëllim të ndaljes së valës së emigrantëve, do të ishte një katastrofë politike për Evropën, transmeton Koha Ditore. Austria po kërcënon me vendosjen e një mekanizmi antimigracion në Brener, nëse Italia nuk merr përsipër masa për të kontrolluar fluksin që kalon transit nga territori i saj.

“Por, ky kalim është një kryqëzim i rëndësishëm për transportet evropiane, si dhe një portë hyrëse midis Evropës së Veriut dhe asaj së Jugut”, ka thënë Juncker, në një intervistë për gazetat e grupit gjerman të mediave “Funke Mediengruppe”.

“Kjo është arsyeja, nëse dikush do të bllokonte Brenerin do të përballej jo vetëm me pasoja të rënda ekonomike, por gjithashtu me pasoja veçanërisht të rënda politike”, ka paralajmëruar ai.

Vetëm disa ditë më herët, Juncker kishte thënë se Bashkimit Evropian i mungon një vizion i përbashkët evropian.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...