Published On: 6 Prill, 2016
Bota |

BE-ja propozon opsionet për ndryshimin e sistemit të azilit

Strukturat ekzekutive të Bashkimit Evropian kanë bërë sot disa propozime për të reformuar rregullat e azilit të BE-së, pas arritjes të mbi një milion emigrantëve dhe refugjatëve gjatë vitit të kaluar.

Komisioni Evropian ka ofruar zgjidhje për ndryshimin e “Rregullave të Dublinit”, sipas të cilave njerëzit kërkojnë azil në shtetin e parë të BE-së në të cilin hyjnë.

Ky sistem e ka lënë Greqinë dhe Italinë të paaftë për të ofruar azil për të gjithë të ardhurit, duke shkaktuar mbylljet kufitare që kërcënojnë marrëveshjen e Shengenit për udhëtim të lirë në Evropë.

Një opsion i parë është krijimi i një “mekanizmi korrigjues të së drejtës” që do të zhvendos azilkërkuesit nga shtetet kufitare t BE-së në vende të tjera të unionit.

Një propozim tjetër ishte krijimi i një sistemi të ri që do të regjistrojë se në cilin vend të BE-së kanë hyrë njerëzit dhe të ia mundësojë që ata të kërkojnë azil në destinacionin e tyre përfundimtare , sipas mekanizmit për shpërndarjen e përhershme.

Për afat më të gjatë, Komisioni gjithashtu propozon centralizimin e të gjithë procesit të azil kërkimit në kuadër të institucioneve të BE-së, në vend se ky proces të bazohet në ligjet nacionale të secilit vend, edhe pse kjo ka shumë pak të ngjarë që të gjejë mbështetje në mesin e shteteve anëtare për momentin./KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...