Published On: 27 Korrik, 2016

BE-ja gati: Ish-komisioneri francez emërohet si udhëheqësi i negociatave të “Brexit”

Politikani francez që paraqiti projektin për rregullimin financiar pas krizës globale u emërua sot si udhëheqësi i negociatave për tërheqjen e Britanisë nga Bashkimi Evropian(Brexit).

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker zgjodhi Mishel Barnier, një ish-komisioner, anëtar i qendrës së djathtë franceze, dhe ministër i jashtëm dhe të bujqësisë të BE-së, një zgjedhje që mund të armiqësojë pa masë Konservatorët euroskeptike të Britanisë.

Barnier do të marrë postin e tij në 1 tetor për të raportuar drejtpërdrejt tek Junker dhe ka departamentin e Komisionit, me të gjitha burimet e nevojshme, në dispozicion të tij.

65 vjecari Barnier ishte në krye të tregut dhe shërbimeve të brendshme nga 2010 në 2014.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...