Published On: 14 Dhjetor, 2015
Bota |

BE-ja dhe Turqia nisin një kapitull të ri për negociatat e anëtarësimit

Bashkimi Evropian dhe Turqia kanë rinisur sot negociatat e anëtarësimit në Bruksel, duke hapur një kapitull të ri në bisedimet e bllokuara prej disa vitesh, njoftoi presidenca e Luksemburgut të BE-së.

Kapitulli 17, i cili mbështetet në politikën ekonomike dhe monetare, u hap gjatë një konference ndërqeveritare e thirrur dy javë pas një samiti të jashtëzakonshëm evropian që ka si objektiv forcimin e bashkëpunimit midis BE-së dhe Turqisë mbi krizën migratore.

“Dinamika pozitive në marrëdhëniet BE-Turqi është në rrugën e duhur”, shkruan në Twitter delegacioni i Turqisë në Bruksel.

Qeveria turke është e përfaqësuar në Bruksel nga zëvendëskryeministri Mehmet Simsek, ministri i Punëve të Jashtme Mevlut Cavusoglu dhe kolegu i tij i ngarkuar për Çështjet evropiane, Volkan Bozkir.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...