Published On: 4 Shtator, 2016
Bota |

BE-ja dhe Turqia kërkojnë përmirësimin e marrëdhënieve

Ministrat e Punëve të Jashtme të BE-së dhe Turqisë theksuan dje në Bratislavë nevojën për të përmirësuar marrëdhëniet e tyre të dëmtuara nga

puçi i dështuar, ndonëse mosëmarrëveshjet mbi dënimet masive mbeten të dukshme.

“Mesazhi kryeror që ne ndajmë, është fillimisht një angazhim i fortë në dialog, për të folur më pak për tjetrin dhe më shumë me njëri-tjetrin, të dëgjohemi dhe të kuptojmë opinionin politik evropian dhe turk”, theksoi shefja i diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, gjatë një konference për shtyp në përfundim të një takimi informal të 28 ministrave të Punëve të Jashtme të BE-së.

“Në këtë kuadër palët e ndyrshme ranë dakord mbi faktin se angazhimet e marra më parë do të respektohen, qoftë mbi vizat, doganat, menaxhimin e fluksit të refugjatëve por gjithashtu edhe në çështjet ekonomike”, vazhdoi Mogherini.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...