Published On: 18 Tetor, 2016

BE i kërkon Serbisë ta përmirësojë raportin me Prishtinën

Bashkimi Europian, e ka inkurajuar Serbinë që të rrite reformat kyçe në fusha si drejtësia, lufta kundër korrupsionit dhe krimi i organizuar, liria e shprehjes së mendimeve dhe po ashtu, normalizimi i raporteve me Prishtinën.

Në një raport të lëshuar të hënën për prioritetet e politikës së jashtme të BE-së për vitin 2016, Federica Mogherini shefja për politikë të jashtme, ka thënë se Serbia pritet të jetë pjesë e fokusit të procesit të negociatave mbi çështjet e sundimit të ligji, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Në raport po ashtu, thotë se Serbia në korrik të këtij viti ka hapur kapitujt negociues 23 dhe 24, që kanë të bëjnë me administrimin e shtetit të së drejtës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...