Published On: 15 Prill, 2016

BE dhe SHBA mirëpresin dialogun për “Drejtësinë”, Vlahutin merr pjesë në mbledhje

  • Vetëm pak çaste përpara nisjes së mbledhjes të Komisionit të Posaçëm parlamentar për reformën në drejtësi, delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Shqipëri publikuan një deklaratë të përbashkët.

“Mirëpresim rifillimin e dialogut në komisionin parlamentar për reformën në drejtësi“, thuhet në fillim të deklaratës.

BE dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i bëjnë thirrje të gjitha partive politike që të dëgjojnë 91% të shqiptarëve që e mbështesin këtë reformë të rëndësishme, duke e çuar atë drejt përfundimit me sukses pa vonesa apo pengesa.

Në fund të deklaratës theksohet se “të gjitha partitë politike kanë një rol në këtë proces dhe kanë përgjegjësinë madhore për të arritur një marrëveshje”.

Ambasadorja e Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin është bërë pjesë e mbledhjes së sotme që do të zhvillohet me dyer të mbyllura.

Në mbledhje, përveç deputetëve, do të jenë edhe ekspertët përkatës si dhe ata të Euralius dhe Opdat, ndërkohë që të pranishëm janë edhe përfaqësuesit e Partisë Demokratike.

Sot pritet të diskutohen disa çështje, siç është ajo e Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, çështja e Këshillit të Lartë të Drejtësisë si dhe çështja e Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Një tjetër çështje është edhe ajo e mandateve të anëtarëve të institucioneve të drejtësisë, si dhe vlerësimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...