Published On: 8 Prill, 2016

BBC: Sfida gjigante e Thaçit për të qenë President unifikues

Gjiganti mediatik botëror BBC i ka kushtuar një shkrim inaugurimit të Hashim Thaçit President i Kosovës, njofton Klan Kosova.

Hera e fundit, shkruan BBC, kur Kosova kishte zgjedhur një President në vitin 2011, shumë njerëz e kishin parë vetën duke kërkuar nëpër internet për të marrë vesh më shumë se kush ishte njeriu që tash e tutje do ta quanin President/e.

Një zyrtare e lartë në hierarkinë e Policisë së Kosovës, por e pa njohur për publikun e gjerë, Atifete Jahjaga, ishte zgjedhur si një person konsensual për ta tejkaluar krizën politike në vend.

Për dallim prej saj, Presidenti i ri, Hashim Thaçi, nuk ka nevojë për prezantim në Kosovë. Ai tash e sa kohë ka qenë fikura kryesore politike në vend.

Në vitet e 90-ta a ishte lider i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Thaçi, në një intervistë për BBC-në, ka thënë se ai ka mirëpritur Tribunalin e Hagës që të bëjë hetimet e nevojshme, dhe pastaj personalisht ka udhëhequr procesin për themelimin e Gjykatës Speciale.

“Sepse ne nuk kemi asgjë për të fshehur. Është një situatë kur duhet të ballafaqohemi me të kaluarën dhe të lëvizim përpara, dhe po ashtu një mundësi për të shpjeguar dhe sqaruar se lufta ishte e pastër”, ka thënë Thaçi.

Në këtë intervistë për BBC-në, Thaçi ka thënë se ishte përkushtim i tij që të përballje me problemet më të mëdha që kishte vendi.

“Edhe tash fokusi im do të jetë në zbatimin e ligjit, duke luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin”.

Krahë këtyre qëllimeve Thaçi ka pohuar se synime të tij janë edhe anëtarësimi i Kosovës në Bashkimin Europian dhe NATO.

Por historia flet kundër Thaçit, shkruan BBC, derisa kundër tij ka shumë zëra kritik.

Dhe zërat kundër janë shtuar shumë kohëve të fundit – po ashtu opozita vazhdimisht ka hedhur gaz lotsjellës në Parlament në protestat e tyre kundër marrëveshjeve për Asociacionin me Serbinë dhe Demarkacionin me Malin e Zi.

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...