Published On: 15 Shkurt, 2016
Bota |

BBC: Papa e kishte thyer betimin e beqarisë, ishte në lidhje me një grua (Foto)

Qindra letra dhe fotografi janë dhuruar për BBC, të cilat e tregojnë historinë e Papës John Paul II me një grua të martuar, shoqëri e ngushtë e cila kishte zgjatur më shumë se 30 vite.

Letrat kanë qenë të fshehura nga publiku në Bibliotekën Kombëtare të Polonisë për vite të tëra.
Në bazë të këtyre dokumenteve mund të shihet një anë e pabesueshme e një pape, i cili kishte vdekur në vitin 2005, raporton lajmi.net.
Ende nuk ka ndonjë sugjerim që papa e kishte thyer betimin e vet për beqari të përjetshme.
Shoqëria e tyre kishte filluar në vitin 1973 kur zonja Tymieniecka kishte kontaktuar me papën e ardhshëm, Kardinalin Karol Wojtyla, atëherë Kryeshkop i Krakow, rreth një libri filozofik që ai e kishte shkruar.

_88268635_1973bw_cut

 

Kryeshkopi i cili atëherë ishte 50 vjeçar, kishte udhëtuar nga SHBA për në Poloni për të diskutuar rreth punës së tij.
Pas një kohe shumë të shkurtë, dyshja kishin filluar të bashkëpunojnë më shumë.
Në fillim, letrat e kardinalit ishin krejtësisht formale, por me rritjen e shoqërisë së tyre, letrat vetëm sa bëheshin më intime, transmeton lajmi.net.

Dyshja kishin vendosur të punojnë në një version më të gjerë të librit të kardinalit, kësisoj ata ishin takuar shpeshherë – ndonjëherë kishte qenë prezent edhe sekretarja e tij, e ndonjëherë kishin qenë vetëm.
Në vitin 1947, ai kishte shkruar që kishte qenë duke i ri-lexuar 4 letrat e Tymieniecka të cilat i kishte shkruar brenda një muaji, pasi që ato kishin qenë “shumë domethënëse dhe thellësisht personale”, transmeton lajmi.net.
Ai e kishte ftuar Tymienieckan në ngjarje të ndryshme, në pushime dimërore, e edhe në udhëtime kampingu.
Fotografi të shumta tregojnë që ajo e kishte vizituar atë edhe në Vatikan.
BBC nuk ka gjetur ndonjë letër që i ka dërguar Tymieniecka.The Pope at the Vatican with Anna-Teresa Tymieniecka
Besohet që kopjet e tyre janë të përfshira në arkivin që i janë shitur Bibliotekës Kombëtare të Polonisë nga Tymieniecka në vitin 2008, 6 vite para se të vdiste.

_88268636_img_1402
Por ato nuk kishin qenë bashkë me letrat e Papës.
Biblioteka Kombëtare e Polonisë ende nuk e ka konfirmuar nëse i kanë apo jo letrat e Tymienieckës.
Marsha Malinowski, e cila kishte negociuar për shitjen e letrave, thotë se beson që Tyminiecka kishte rënë në dashuri me Kardinalin Wojtyla në ditët e hershme të shoqërisë së tyre, transmeton lajmi.net.
Letrat e zbulojnë që Kardinali i kishte thënë Tyminieckas një nga thesaret e tij më të mira, një zinxhir të mahnitshëm i cili vihet rreth kraharorëve.The scapular given to Ms Tymieniecka
Kardinali Wojtyla, i cili mandej ishte bërë edhe Papë, kishte pasur një numër të madh të shoqeve, por letrat e tij me Tyminieckan kishin qenë shumë më emocionale.
Vatikani para se ta konsideroj dikë si kandidat për shenjtëri kërkon që të shihen të gjitha shkrimet publike e private, por BBC ende nuk ka konfirmuar nëse letrat janë parë nga Vatikani apo jo, transmeton lajmi.net.
Ndërsa Biblioteka Kombëtare e Polonisë thotë se kjo kishte qenë një shoqëri unike.
Gjithashtu thotë se kishte qenë një nga shoqëritë më të ngrohta që Papa i kishte përjetuar gjatë tërë jetës së tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...