Published On: 25 Prill, 2016

Batalioni “Atlantiku”, vullnetarët e jashtëzakonshëm shqiptarë (Video)

Në fillim të prillit 1999 gazeta “The Wall Street Journal” dhe rrjeti radioteleviziv britanik BBC njoftonin në lidhje organizimin e vullnetarëve rusë, bjellorusë, ukrainas dhe kozakë në mbështetje të Serbisë, në Luftën e Kosovës. “The Wall Street Journal” shkruante se në Moskë ishin paraqitur 19.500 vullnetarë. Bile gazetat amerikane shkruanin për Leon Tolstoin dhe vdekjen tragjike të Ana Kareninës dhe në qendër të vëmendjes kishin të dashurin e saj Vronskin dhe vajtjen e tij në luftë për Serbinë.
Siç duket, Shtetet e Bashkuara u shqetësuan shumë për organizimin e atyre vullnetarëve dhe sugjeruan organizimin e vullnetarëve shqiptaro-amerikanë në mbrojtje të Kosovës. Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara ndalon pjesëmarrjen e shtetasve amerikanë në luftëra jashtë vendit pa autorizimin e autoriteteve të duhura, por për Kosovën bën një përjashtim, natyrisht se ata sugjeruan organizmin masiv të shqiptarëve nga Amerika në mbështetje të Kosovës. Organizmin e vullnetarëve shqiptarë nga Amerika e mori përsipër “Fondacioni Vendlindja Thrret” dhe aktivistët e këtij Fondacioni. Në këtë mes u shquan: Hysni Syla, Shefki Mexhuani, Muharem Dovolani, Shenasi Rama dhe Dino Asanaj. Disa prej tyre kishin lidhje të ngushta dhe të përditshme me udhëheqësit më të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët e kishin pëlqyer shumë themelimin e një batalioni shqiptaro-amerikan. Ata dhe aktivistët e lartpërmendur kishin rënë dakord për emrin “Batalioni Atlantiku”, shumë domethënës e simbolik. Ky ishte organizimi më urgjent në historinë e shqiptarëve të Amerikës.

Lufta e Kosovës filloi më 24 mars 1999 ndërsa “Batalioni Atlantiku” bëri betimin dhe paradën ushtarake më 11 prill të vitit 1999. Organizimi ishte shumë i vështirë, sidomos për dokumentacionet e udhëtimit, por ish-ambasadori i Shqipërisë pranë Kombeve të Bashkuara, Agim Nesho, bëri një punë të shkëlqyeshme për sigurimin e dokumentacionit dhe vizave të udhëtimit për Shqipëri.
Të dielën, më 11 prill 1999, në qytetin Yonkers në periferi të New Yorkut, në parkun e mrekullueshëm të Hotelit Royal Regency ishin mbledhur më shumë shqiptarë se asnjëherë tjetër për të marrë pjesë në ceremoninë e betimit dhe paradës ushtarake të “Batalionit Atlantiku”. Në këtë paradë morën pjesë 400 djem e burra dhe disa vajza. Të gjithë kishin veshur uniformën e UÇK-së. Përgatitjet e paradës ushtarake i kishin bërë oficerët e Shqipërisë, admiral Skënder Doçi dhe kolonel Asllan Bushati. Mund të pohojmë lirisht se 11 prilli i vitit 1999 është dita më e lavdishme në historinë e shqiptarëve të Amerikës. Të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni e sidomos familjarët e vullnetarëve kishin emocione për vajtjen e djemve të tyre në luftë. Ishin të përlotuara shumë nëna, motra dhe nuse shqiptare. Natyrisht se ishin krenare për trimërinë e tyre, por atë krenari e përshkonte një dhimbje e madhe.

Pjesëmarrja e 400 shqiptarëve në këtë ceremoni ishte kundërpërgjigje e fuqishme ndaj vullnetarëve rusë në luftë për Serbinë. Dihet mirëfilli se në luftë nuk morën pjesë të gjithë ata që morën pjesë në paradë.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Diana Rexhepi thotë:

    E lus historiografet, faktografet, te na tregojne konkretisht, ku, ne qe vend, ne cilat aksione luftarake konkrete ne Kosove, aradha me emrin “Atlantiku”, ka mar pjese apo ndermare aksione konkrete, vendin konkret ku luftaret e tyre luftuan ne Kosove, terenin e sakte, emrat e sakte, viktimat e sakta, me emer dhe mbiemer, dhe keshtu me radhe. Pa e mar ne konsederim kete video, paradim te ketyre djemeve dhe vajzave. Domethane, aksione konkrete, fushe beteje konkrete, emrat konkret te luftareve te aradhes “Atlantiku”, emrat e viktimave saktesisht mbrenda aradhese ne fushe beteje konkrete. Me saktesi faktografike. Ju falemnderit.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...