Published On: 14 Qershor, 2016

Bashkohuni me paradën madhështore shqiptare në Nju Jork, të shtunën në mëngjes

 

paradalab

Me 18 qershor shqiptarët në SHBA do të mbajnë paradën vjetore tashmë tradicionale, ku do të shfaqin fuqishëm simbolet, veshjet, kulturën dhe traditën shqiptare, në qendrën më të njohur të Nju Jorkut në Manhatan nga rruga 27 deri në rrugën 38.

Kjo Paradë e organizuar nga “Albanian Roots – Rrënjët Shqiptare” kësaj here i kushtohet Nënë Terezës, e cila me 4 shtator shpallet e shenjtë, ndërsa meqë Senatori Marty Golden e shpalli 4 shtatorin në Nju Jork ‘Dita e Nënë Terezës”, organizata e ka emëruar “Grand Marshall” (kryetar) të paradës. Ishte nisma e “Rrënjëve shqiptare – Albanian roots”, e cila mori mbështetjen e senatorit Marty Golden, i cili e propozoi rezolutën që 4 shtatori në Nju Jork të shpallet “Dita e Nënë Terezës”, akt i cili miratua nga Senati i shtetit të Nju Jorkut.

Në këtë Paradë do të marrin pjesë shumë shoqata shqiptare dhe grupe shqiptare nga të gjitha trojet, përfshirë edhe ato nga Ulqini, Kanadaja etj..

Parada Shqiptare, që mbahet të shtunën me 18 qershor, grumbullimi fillon në ora 9:00AM në rrugën 27 dhe avenue 6.

Programi 9-12 Festivali ne 27 rruge dhe 6 avenue. Marshimi i paradës fillon në orën 12.00, nga rruga 27 deri në 38 rrugën.

Organizatorët e shohin si një prej rasteve më të mira për të reklamuar ‘nënën tonë Shqipëri’, nëpërmjet kësaj parade të famshme në Nju Jork, e që dy para të mëhershme i janë kushtuar çështjes së Çamërisë.

Po ashtu në këto parada deri më tash veç vënies në dukje të veshjeve të bukura shqiptare dhe simboleve, reklamimit të Shqipërisë dhe vlerave kombëtare, është provuar që nëpërmjet kësaj parade të ndikohet edhe në zgjidhjen e çështjes së Çamërisë, në njohjen e opinionit amerikan me këtë çështje shekullore.

Organizatori kryesor i këtij organizimi, Marko Kepi (President) i Albanian Roots, në vazhdimësi me ekipin e tij kanë treguar interesim për çështje kryesore kombëtare, duke mbajtur larg interesat partiake apo të politikave ditore.

Vazhdimisht në paradat e tilla shqiptare, të cilat i kanë dhënë imazh të fuqishëm pozitiv shqiptarëve, duke prezantuar simbolet kombëtare, kulturën dhe traditën kombëtare, janë ftuar personalitete të rëndësishme shqiptare, jo vetëm për ta bërë festimin më madhështor, por për të ndikuar më fuqishëm në përmirësimin e imazhit të shqiptarëve dhe për të gjetur mbështetje për çështje të ndjeshme, si çështja çame.

Ndër figurat që kanë nderuar me pjesëmarrjen e tyre janë ish kongresmeni Joseph DioGuardi, President i Ligës Qytetare Shqiptaro Amerikane, Princi Leka, Kreshnik Spahiu, Lorik Cana, artistët si Frederik Ndoci, Çiljeta Gjilaga, Genta Ismajli, Gëzim Nika, etj.

Edhe këto organizimi si parada dëshmon se Amerika është ajo që realizon ëndrrat e çdo njeriu në botë. SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...