Published On: 10 Shkurt, 2016

Bashkohen demokristianët, një faqe e re politike në Kosovë!

 

pshkd

Dy partitë demokristiane të Kosovës me degët e tyre në diasporë janë bashkuar në një parti të vetme. Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovës dhe Partia Demokristiane për Integrim kanë nënshkruar një marrëveshje me të cilën këto dy subjekte bëhen në një parti të vetme, me akronimin PSHDK.

Ky vendim i realizuar sot, është marrë pas një sërë bisedimesh, të akterëve kryesor, të cilët kanë preferuar që ta rikthejnë fuqinë politike dhe ndikimin që kanë pasur. Roli i demokristianëve në Kosovë dhe në diplomacinë tonë në rrugën e pavarësisë ka qenë i jashtëzakonshëm, dhe gjithmonë ata ishin krahu i djathtë i presidentit Ibrahim Rugova.

Që të dyja partitë, që në fakt PDKI ishte fraksion i PSHDK-së, janë pajtuar që të kenë simbolin e njëjtë, atë origjinal të PSHDK-së.

Kjo parti tashmë e unifikuar pritet që së shpejti të shkojë në zgjedhje partiake, ndërkohë që vendi mund të shkojë në zgjedhje nacionale në vjeshtë, dhe kjo parti është e fokusuar në ristrukturim dhe në forcimin e pozitave të saj, e cila po aq sa ka peshë në Kosovë, fuqia e saj është e jashtëzakonshme në diasporë, veçanërisht pasi shumë prej anëtarëve të saj, figura eminente veprojnë jashtë për një arsye apo tjetër, si shumica e shqiptarëve.

PSHDK-ja është parti e djathtë, me orientime të qarta demokristiane, por esencialisht shqiptare në këtë konceptim.

Kryetari i PSHDK-së, Ukë Berisha ka thënë se është kënaqësi e madhe që shpallet një akt bashkimi dhe një akt pajtimi i dy krerëve politik demokristian. Berisha deri në zgjedhjet e ardhshme do të vazhdojë të jetë kryetar i partisë së unifikuar, ndërsa Zef Morina si nënkryetar i parë.

Kryetari i PDKI-së, Zef Morina, ka thënë se është ky shembull dhe model i fuqishëm, i cili demonstron se idealet dhe vlerat sublime demokristiane funksionojnë në Kosovë dhe atë në nivel të lartë, duke mbetur model për spektrin politik në vend.

Gjithashtu, Morina ka theksuar se ky është edhe një sinjal i fuqishëm që demokristianët po sforcohen edhe më shumë.

PDKI është formuar para disa vitesh, pas ndarjes nga PSHDK-ja për shkak të mos pajtimeve të brendshme ndërmjet krahut të Zef Morinës dhe krahut të Mark Krasniqit, ish-kryetar i PSHDK-së, i cili ndërroi jetë vitin që shkoi.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Isak Ahmeti thotë:

  Bashkimi i këtyre dy blloqeve partiake është një akt i mirëpritur dhe shkon në të mirë të demokristianëve e pse jo edhe në të mirë të Kosovës që aq shumë është e copëtuar dhe e lodhur nga shumë të këqija….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 2. Marsida Najdeni thotë:

  Urime! Keshtu po duhet, bashkimi ben fuqi. Harmonia ndermjet sjell vetem perparesi. Suksese dhe mikut tim Gjok Paloka.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...