Published On: 12 Janar, 2016

Bashkimi lider, shkel malazezët

Bashkimi ka arritur të triumfon në Ligën Ballkanike, me ç’rast ka marrë kreun e Grupit B nga skuadra e Pejës dhe ka siguruar një biletë për në gjysmë finale të kësaj gare evropiane.

Klubi i basketbollit të Bashkimit ka shënuar fitore para shikuesve të vetë në palestrën “Sezai Surroi” kundër malazezëve të Lovcenit me rezultat të thellë 95:61.

Gjithë punën skuadra prizrenase e kreu në dhjetë minutshin e dytë, kur Bashkimi triumfoi në këtë çerek me rezultat 32:02.

Në fakt, çereku i parë përfundoi me epërsi prej një pike për mysafirët, 20:19, raporton Telegrafi.

Por, portokallezinjtë u rikthyen me një seri të furishme prej 30:00, përkatësisht i lejuan mysafirët që gjatë periudhës së dytë të shënojnë vetëm dy pikë dhe me ç’rast, pjesa e parë përfundoi me epërsinë e thellë prej 29 pikëve për Bashkimin, 51:22.

Edhe në çerekun e tretë skuadra vendase ishte më e mirë se ajo malazeze. Bashkimi periudhën e tretë e fitoi me rezultat 16:08, duke hyrë në dhjetë minutshin e fundit me një epërsi prej 37 pikëve, 69:30.

Si duket të sigurt për fitore, Bashkimi periudhën e fundit e përfundoi me disavantazh prej , por kjo nuk ndikoi në fitoren e prizrenasve me rezultat 95:61.

Vlen të theksohet se basketbollisti më efikas te vendasit ishte Marcel Jones, i cili realizoi 32 pikë dhe kishte nëntë asistime, ndërsa te mysafirët u dallua Ratko Petric me 11 pikë.

Bashkimi pas kësaj fitore merr kreun e tabelës së Grupit B me 5 fitore dhe tre humbje, përkatësisht ka dy pikë më tepër se vendi i dytë, ku pozicionohet Peja me 11 pikë. Pejanët kujtojmë se nesër do të zhvillojnë ndeshjen kundër Levskit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...