Published On: 29 Mars, 2016

“BASHKIMI KOMBËTAR SIPAS BOKSH BARUTIT”


Arif Molliqi

Siç me tregoj Boksh Baruti, që kishte fatin të ishte prezent aty, sot herët në mëngjes, pa dal ylli i sabahut, qenkan mbledhë në Tiranë e gjithë paria e shqiptarisë ( nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Lugina e Preshevës, Ulqini…), dhe pasi i kane vënë xhezvet në zjarr, kane pijë nga një kafe “turke” e nga një vodkë thekre ruse, e kane ndez nga një cigare Malboro, paskan vendos ta bëjnë “Pajtimin Kombëtar”.

Kështu u lidh marrëveshja me disa pika:

1. Prej sodit, askush nuk ka me vjedh më (përveç ndonjë përvetësim sa për ekzistencë deri në 5-6 milion dollar). Kush zihet duke vjedhur do ta shpallim socialist të Edi Ramës, Ilir Metes, Hashim Thaqit, Ali Ahmetit…
2. Prej sodit, nuk ka me rrejt më. Kush rren do ta shpallim demokrat të Isa Mustafës, Lulëzim Bashës, Ramush haradinaj, Mendu Thaqit, Ismet Beqirit, gazit te Pejes, Agimit te Podujeves, lutes…
3. Prej sodit, nuk ka më mashtrua më. Kush mashtro do ta shpallim nacional-komunist të Kup Krasniqit, Albin Kurtit ,Dardan Molliqaj,..
4. Prej sodit nuk ka më sha va e pa va, nuk ka me ofendua, nuk ka me fol fjale te pista në parlament as në telefon… Kush i bënë këto veprime merr dënimin që detyrimisht me i lexua veprat e Enverit, Stalinit dhe Marksit… Detyrimisht ka më i dëgjua deklaratat e Qosjes, ka për t´i shikuar emisionet e Rudina Gjunglës… Kush nuk i respekton këto pika të kësaj marrëveshje kombëtare, ka për dënim më u zgjedh deputetet, kryeministër, ministër…edhe “baba i kombit”

Kjo marrëveshje hyn në fuqi menjëherë.

(foto e huazuar nga fcb)

(Një shënim satirik)

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...